FED 77.4 Milyar Dolar Kâr Etti

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) geçen yıl 77.4 milyar dolar kâr elde ettiği açıklandı. Time dergisinin haberine göre, Fed’in kârı ekonomik büyümeyi teşvik etmek için aldığı tahvillerden geldi.

Bu paranın Fed’in çoğunluğu Amerikan Hazine tahvili ve mortgage’a dayalı menkul kıymetlerden oluşan 2.9 trilyon dolarlık varlıklarının faizi olduğu belirtildi. 2011 yılı harcamalarını bu paradan tahsil eden Fed, 75.4 milyar doları ise ABD Hazinesi’ne aktardı. 2008 ekonomik krizi öncesi Fed’in yıllık kârının hiçbir zaman 40 milyar doları geçmediğini belirten Time dergisi Ben Bernanke başkanlığında Fed’in iki kez parasal genişlemeye gittiğini, bunların ilkinde 1 trilyon dolarlık, ikincisinde de 600 milyar dolarlık tahvil alım programı gerçekleştirdiğini hatırlattı. Bu arada Fed Başkanı Bernanke, Temsilciler Meclisi Gözetim ve Hükümet Reformu Komitesi’ndeki konuşmasında ”Euro Bölgesi borç krizinden kaynaklı tehditlerin son haftalarda hafiflediğini”, ancak ABD’deki para piyasası fonlarının Avrupalı varlıklardan kaynaklı risklere maruz kalmaya devam ettiğini söyledi.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altın Veren ATM’yi Hazırlıyoruz

Türk insanının en sevdiği yatırım aracı altın, bankaların da gözdesi oldu. Denizbank Genel Müdürü Ateş, düğün salonlarının yakınlarına gram altın...

Kapat