FED’İN ETKİSİ 1 GÜN BİLE SÜRMEDİ

Dün, gözler ve umutlar FED toplantısından çıkacak karardaydı. Fed başkanı Ben Bernanke ekonomiyi desteklemek için faizleri en az iki sene düşük seviyede tutacağını açıklamasının ardından ABD piyasalarının toparlanmasıyla İMKB’de can bulmuş bugün yükselişle açılmış hatta ilk seanta 385 puan prim yapmıştı.
 

Ne olduda işler birden bire tersine döndü?
 

Avrupa’da bankacılık sektörüne dair endişeler piyasalarda büyük panik havası yarattı. Avrupa borsalarında kayıplar yüzde 6′ya yaklaşırken bundan nasibini dünya borsalarıda aldı. ABD borsalarının açılmasıya birlikte verdiği kayıpları yüzde 2,5′u geçti. İMKB 100′de elindekileri vermeye başladı ve kapanışa 20 dk kala kayıplar yüzde 7′leri aştı. İMKB 100 günü yüzde 5,01 düşüşle 50.307,63 seviyesinden kapattı.
 

Kayıpları bir ara yüzde 9′lara ulaşan bankacılık endeksi kayıplarda başı çeken endeks oldu. Mali endeks yüzde 6,39 değer kaybederken, sanayi endeksi yüzde 1,23, hizmet endeksi ise yüzde 4,28 değer kaybetti. En çok kazanan hisse TEBNK olurken en çok kaybettiren hisse ise TCELL oldu.
 

İMKB 30′un kaybı yüzde 5,97 ile 60.685,90, İMKB 50 ise yüzde 5,62 ile 49.260,48 oldu.

 
Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri 246,15 seviyelerine ulaşırken bu seviyeler 20 Temmuz 2009′dan bu yana görülen en yüksek seviyeler.
 

Dolar/TL’de ki kayıplar gün çerisinde biraz toparlanıp 1,75 seviyesine kadar gerilesede kapanışa yakın yükselmeye başlayarak 1,77 seviyeleri tekrar gördü. Euro/TL 2,51 seviyesine gerilerken gösterge faiz ise %8.16′ya indi.
 

Altın Rekorunu Tazeledi
 

Spot altın 1.780 doları görürken, Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının gram fiyatı 101,15 liraya ulaşarak yeni bir rekorla kapandı. Cumhuriyet altını 680 liradan çeyrek altın 167 liradan satıldı.

 
RİSKLİ ÜLKELERİN CDS’LERİ
 

Yunanistan 1.700

Portekiz 900

İspanya 348

İrlanda 778
 

“BANKALARLA İLGİLİ SÖYLENTİ”
 

İş Yatırım Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen, “Piyasalarda bugün itibariyle bazı söylentiler dolaşıyor. Yurt dışında bir bankanın durumunun kötü olduğunu söylüyorlar. Yani bu bankaların kurtarılmaya ihtiyacı olabileceğinden bahsediliyor. Bu haberler dün yüde 5′in üzerine çıkan ABD piyasalarında bile sert satışlar görülmesine neden oldu. Aslında bu hareketler tamamen spekülatif.
 

İMKB kanadından baktığımızda destek seviyeleri 50 bini altında oluşuyor. Bu seviyelerden alım yapılması orta ve uzun vadede yatırımcısına kazandırabilir. Fakat dünya piyaslarındaki satış baskısı devam ederse bundan Türk şirketleri de etkilenir. Bu belirsizlik ortamında altın ise prim yapmaya devam eder. Fakat önümüzdeki iki yılda ne olur bilemem!”

 

HSBC Stratejsiti Fatih Keresteci de bu yönde bir söylentinin olduğunu ifade ederken bu konuda yapılacak bir açıklamanın piyasanın yönü açısından önemli olduğunu kaydetti. Bunu doğrular nitelikte bir açıklamanın gelmesi halinde satışların hızlanabileceğini ifade eden Keresteci, piyasalardaki belirsizliğin sürdüğüne dikkat çekti.

 

Burcu KIRAN

Ekonomi Haber Yorum

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İtalya’nın Borçlanma Maliyetleri Düştü

İtalya’nın borçlanma maliyetleri hızla azaldı.   İtalya Hazinesi 6,5 milyar avro tutarında 12 ay vadeli tahvil ihraç etti.   Hazine’nin tahvil...

Kapat