FED’den Çatlak Sesler Geliyor

ABD Merkez Bankası (Fed) üyeleri, geçen   ay yapılan faiz toplantısı sırasında 400 milyar dolarlık tahvil programı   konusunda görüş ayrılığına düştü.          
  

Fed Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 20-21 Eylül’de düzenlenen   toplantısına ilişkin tutanaklar açıklandı. Toplantı tutanaklarına göre, FOMC’nin   10 üyesinden 3′ü, Fed’in uzun vadeli Hazine tahvili satın almak için 400 milyar   dolarlık kısa vadeli tahvil satma kararına karşı görüş bildirdi.          
 

Böylece Ağustos ayındaki toplantıda olduğu gibi Eylül ayındaki toplantıda   da FOMC’nin 3 üyesi karşı fikir beyan etmiş oldu. Yaklaşık 20 yıldır ilk kez   Fed’de karşı görüş bildirenlerin sayısı en yüksek seviyesine çıktı. Fed’in   kararına karşı çıkanların Richard Fisher, Narayana Kocherlakota ve Charles   Plosser olduğu belirtildi.          
 

Toplantı tutanaklarına göre, FOMC’nin iki üyesi ise ekonominin   kırılganlığının güçlü bir icraatı haklı kılabileceğini dile getirdi.          
  

Tutanaklarda, ”Birçok üye, ekonomik görünümde revizyonun, güçlü büyümeyi   desteklemek için bazı ek para politikası önlemlerinin sağlanmasını gerektirdiğini   kabul ettiler. İki üye mevcut koşulların ve görünümün güçlü politika adımını   haklı çıkarabileceğini söyledi. Üç üye ise ek desteğin bu zamanda uygun   olmadığına hükmetti” denildi.          
  

FOMC toplantı tutanaklarında, ”üyelerin genellikle ekonomideki   toparlanmanın hızında gelecek çeyreklerde bir miktar düzelme beklediği, ancak   işsizlik oranının kademeli olarak azalacağını tahmin ettiği ve ekonominin   görünümünde önemli aşağı yönlü riskler olduğunu kabul ettiği” ifade edildi.          
  

Tutanaklara göre, bazı üyeler Fed’in yapabileceği herşeyi yaptığını ve   yeni adımların enflasyon riskini artıracağını savundular.          
  

Fed, 20-21 Eylül’de düzenlediği toplantıda, ekonomideki büyümeyi   desteklemek ve borçlanma maliyetlerini düşürmek için ”Twist Operasyonu” olarak   adlandırılan 400 milyar dolarlık tahvil programı açıklamıştı.          
   

Fed’in, Haziran 2012 sonuna kadar 6 ila 30 yıl vadeli 400 milyar dolarlık   Hazine tahvili satın alacağı ve 3 ya da daha az vadeli aynı miktarda Hazine   tahvili satacağı bu programla, uzun vadeli faiz oranları üzerindeki baskının   azaltılmasının amaçlandığı belirtilmişti.             

Gösterge faiz oranını Aralık 2008′den bu yana değiştirmeyen Fed, son   toplantıda da gösterge faiz oranını yüzde 0 ve yüzde 0,25 aralığında  bırakmıştı.          
  

Bir dizi tahvil satın alma programıyla bilançosunu 2,8 trilyon dolara   çıkaran Fed, 600 milyar dolarlık tahvil satın alma programını haziran ayı sonunda   tamamlamıştı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Endeks 59.000 puanın altında seyrediyor

Endeks önceki seans kapanışına göre 540,17 puan ve yüzde 0,91 oranında düşüşle 58.988,81 puan seviyesinde bulunuyor

Kapat