Faiz lobisine tokat gibi yanıt!

Türkiye`ye yabancı sermayenin gelmeyeceğini iddia eden faiz lobisi yine yanıldı

Cari açığın kısa vadeli sermaye ile fonlandığını savunup Doğrudan yabancı sermaye gelmez“ diyen Financial Times ve The Economist gibi faiz lobisinin yayın organlarına ABD`li ilaç şirketi Amgen`den tokat gibi yanıt geldi.

Şirket, Mustafa Nevzat İlaç`ın yüzde 95.6`lık hissesini 700 milyon dolara satın aldı. Böylece iki ayda gelen 1.68 milyar dolarlık doğrudan yabancı sermayenin neredeyseyarısı kadar tek seferde giriş oldu. Yılbaşından bu yana irili ufaklı 30`dan fazla şirketin yüksek büyümeyi görüp yatırım için Türkiye`yi seçmesi, yılsonunda 12 milyar dolar olması beklenen doğrudan yabancı sermaye hedefinin de aşılacağını gösteriyor.

BÖLGEDE SÖZ SAHİBİ OLACAK

ABD`li şirketin Türkiye`ye odaklanması, uluslararası piyasada büyüme stratejisinin bir parçası olarak kabul ediliyor. Amgen Başkanı Robert A. Bradway, Amgen, yenilikçi ilaçlarını büyük piyasalardaki müşterilerine sunmaya kendini adamış bir şirket. Mustafa Nevzat`ın çalışanları ve yönetimiyle, Türkiye`de yüksek kalite ve yenilikçi ilaçlarla büyütmeyi planlıyoruz dedi. Bradway, kendileri için büyük önem taşıyan Türkiye ve yakın bölgesinde varlıklarını güçlendirip, söz sahibi olmak istediklerini belirtti. ABD`li şirket paranın tamamını nakit ödeyecek.

LİDER BİR ŞİRKET ORTAYA ÇIKACAK

Mustafa Nevzat`ın CEO`su Levent Selamoğlu, Güçbirliği Türk ilaç sektöründe yenilikçilik alanında lider bir şirket ortaya çıkaracak dedi. Satın alma işlemi her iki şirketin yönetim kurulu tarafından onaylandı.

15 MİLYAR DOLAR CİROSU VAR

1980`den bu yana ABD`de biyoteknoloji öncüsü olarak faaliyet gösteren Amgen, Fortune dergisinin en büyük 500 şirket sıralamasında yer alıyor. ABD dışında 39 ülkede faaliyet gösteren ve geçen yıl toplam cirosu 15.6 milyar dolar olan şirket Ar- Ge`ye 3.2 milyar dolar harcadı. Ürün satışlarından da 15.3 milyar dolarlık gelir elde etti. Amgen, 2010`da Türkiye`de bir şirket kurdu ve şu anda ilaç piyasasında iki ürünle faaliyet gösteriyor.

90 YILLIK ŞİRKET

Mustafa Nevzat, Türkiye`nin en eski ilaç şirketlerinden biri. Eczacı- kimyager Prof. Mustafa Nevzat Pısak`ın 1923`te temelini attığı şirket, ulusal ilaç sanayisinin oluşmasında önemli roller üstlendi.

90 yıldır Türkiye`nin hastane ve ilaç sektöründe faaliyet gösteren şirket, 2005`te ürünlerinin ABD`de satış, pazarlama ve dağıtımı için stratejik ortaklık anlaşmaları imzaladı. Şirket ayrıca FDA onayı almış ilk Türk ilaç üreticisi.

TÜRKİYE`YE AKIN EDİYORLAR

Yabancı yatırımcılar son dönemde büyümenin anahtarı Türkiye`ye adeta akın ediyor. Geçtiğimiz üç ayda ABD`den Singapur`a 30 firma Türkiye`ye adım attı. Bu şirketler arasında Avrupalılar kadar ABD`liler de ağırlıkta. Carlyle, Eaton, TPI, Genband, Wal-Mart, Johnson Controls, ITW gibi şirketler yatırıma geldi.

SANOFİ İSTANBUL`U ÜS SEÇTİ

Sanofi Grubu da dün yazılı bir açıklama yaparak İstanbul`u yeni kurulan Türkiye ve Ortadoğu Bölgesi`nin merkez ofisi olarak belirlediğini açıkladı. Yeni yönetim yapısında İstanbul ofisi, Türkiye dahil olmak üzere Körfez Ülkeleri, İran, İsrail, Suudi Arabistan, Lübnan, Suriye, Filistin, Ürdün ve Irak`a rehberlik edecek. Türkiye ve Ortadoğu Bölgesi Operasyonlarından sorumlu Başkan Yardımcısı Stephen Cobham, Türkiye yeni yapıda önemli bir yatırım merkezi dedi.
andnbsp;
Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri
andnbsp;

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bedelsiz potansiyeli yüksek hisseler

Temmuz ayında yürürlüğe girecek yeni Türk Ticaret Kanunu'nun bedelsiz sermaye artırımını zorunlu hale getireceğini öğrenen yatırımcılar, borsada bedelsiz potansiyeli yüksek...

Kapat