Faiz (Cem Şengezer)

Düşüş dalgası nereye götürür ?

Faizde düşüş belirgin kalmaya devam ediyor. Önceki haftalarda düşüş hızı belirsiz idi, önemli  seviyelerin altı görülüyor. Artık “7.0 senaryosu” üzerine yazmak daha kolay görünüyor.

Son haftalarda kısa vade beklentilerden daha hızlı düşüş olması 2011 içinde gördüğümüz 7.00 altının tekrarlanmasını gerektirecektir. Aynı sene içinde benzer seviyelerin tekrar görülmesi uzun vadede risk yaratabilir (teknik analiz formasyonu olarak çift dip görülmesi riski – aylık bazda). Bu seviyeye hızla inilirse (eylül 2011 gibi) dalgalanma devam edecek demektir. Aralık ayında görülmesi düşüşü yavaşlatacağı için 2012 içinde yükseliş riskini beraberinde getirebilecektir.

Son 6 ayın minimumlarının ortalama 8.36 seviyesine yaklaşıyor ve bu seviyeden negatif sapma arttıkça tepki yükselişi ihtimali de artacaktır.

Yumuşak seyirdeki kırılımları  uzun dönem içinde değerlendirirsek dalgalanmayı azaltıcı etkisi olduğunu belirtebiliriz çünkü geçmişteki kırılımlar daha sert yaşanmıştı. Uzun dönemde yumuşama anlamına gelmektdir.  Bu açıdan bakılırsa belirsizliğin azalacağı anlamına gelmektedir. Ancak bir de maliyet getirecek etkisi vardır: belirsizliğin azalması, istikrarın artması demektir. İzlediğimiz göstergelerde ise istikrar artışı (faizin uzun süre band hareketi göstermesi, yükselmemesi) geçmişe göre daha büyük yükselişlerin habercisi olunması demektir. Bu beklentimizin 2013 içinde kendini göstermesi beklenebilir.

Şimdilik bu risk uzaktır ama dalgalanma azaldıkça gündeme gelecektir. Peki dalgalanma ne zaman azalmaya başlar ve şiddetlenir ? Son durumda 50 haftalık ortalamasına geri çekilme yaşandıkça  dalgalanma azalmaktadır. Referans  50 haftalık ortalama hafif düşüyor ve oluşan faiz bu seviyeye yakındır.  ‘Pahalı’ algısını taşıyanlar daha da artabilecektir.  Sonbahar ortalarına dek, 6 haftalık ortalamanın belirlediği aşırı sapmalara sadece tepki beklenmesi daha olasıdır.

kısa vade direnç: 8.50 – 8.60,  destek: 7.60 – 7.75

 

ABD 10 yıllık: düşüşe devam

Ana beklentiye gidiyoruz: artan destek haberlerle artık 2.0 altını da beklemeliyiz. Bu seviyenin eylül – ekim  döneminde görülme olasılığı daha yüksektir. İki vade için de istikrar görünmüyor: son 6 haftada dalgalanmalar azalmadığı gibi, son 50 hafta hesabında da kırılımlar sürüyor. Düşüş yönünde kırılım üreterek istikrarsızlığı arttıran haftaların hesaplardan çıkmasıyla yükseliş ihtimali artacaktır.  Yükselişin başlayacağı dönemin yine de istikrarsızlık içereceğini düşünebiliriz.

kısa vade direnç: 2.50 – 2.60,  destek: 1.95 – 2.05

Kıyas

Son bir ayda ABD 10 yıllık faizleri performansı  bizdeki faizlerin 12 puan altında  kaldı. Bizde düşüş devam ediyor: dışarıdaki  faizin içerideki faize oranı 0.3150 seviyesinden 0.35 seviyesine gelmişti ve gevşeme devam ediyor. Beklentimiz yeni dip oluşumuyla ilk aşamada 0.30 seviyesine yaklaşılmasıydı. Ardından 0.25 seviyesini beklerken son durumda 0.27 seviyesine yaklaştık. Düşüşte geri kalacağımızı daha kuvvetli görüyoruz.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Robert Zoellick: Yeni ve Daha Tehlikeli

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, dünya ekonomisinin, ‘yeni ve daha tehlikeli’ bir sürece girdiği uyarısında bulundu. İçinde bulunulan dönemi “Farklı...

Kapat