Faiz (Cem Şengezer)

Düşüş beklentisi bitebilir

Geçen hafta gördüğümüz düşük seviye “aşırı durum” değerlendirmesine götürebilir ve yükselişin önü açılabilir. Belirtmiş olduğumuz destek seviyesinin de altı görülmüş olsa da toparlanma başlayabilir.  Cuma  günü görülen yukarı atak, bu haftanın 2. yarısı için işaret olabilir. Belli bir standard içinde incelemek adına altı hafta üzerinden değerlendirme yapmaktayız. Buna göre, altı hafta ortalamasından aşırı sapmalar (pozitif, negatif) düzeltme getirmeye devam edecektir. Geçen hafta ile negatif sapma süreci tamamlanmış olabilir. Orta vade için 50 haftalık ortalamaya bakıyoruz ve düşüş trendinin devam edeceğini görebiliyoruz: bu ortalama hesabına giren haftalardaki dalgalanma devam ediyor. Önceki hafta değerlendirmeleri, bu anlamda, değişmemiştir: 50 haftalık ortalamayı izliyoruz ve bunun hesabına giren ilk değerler (ağustos ve sonbahar 2010 değerleri) ortalamadan düşmedikçe dalgalanmalar azalmamış olacaktır. Faizlerde kalıcı bir yükselişin henüz beklenmemesi gerektiğini başka açıdan bakarak da belirtebiliriz: 50 haftalık ortalama 2011 yılına girerken düşmekteydi ve faiz ortalamanın altında idi ( o dönem beklentimiz 7.0 altındaki hareketin 6.00 seviyesine dek sürmesi ve sonrasında yükseliş görülmesiydi ancak aşırı düşüş oraya kadarmış). Bir başka deyişle, ortalama düşüyor ve seviye olarak altında seyir devam ettiği için  ‘aşırı düşük’ algısını pekiştirmişti.

Son durumda ise hem 50 haftalık ortalama yükseliyor, hem de oluşan faiz bu seviyenin üstündedir.  ‘Pahalı’ algısını taşıyanlar olabilecektir. Sonbahar ortalarına dek, 6 haftalık ortalamanın belirlediği aşırı sapmalara sadece tepki beklenmesi daha olasıdır.

kısa vade direnç: 9.30 – 9.25,  destek: 8.55 – 8.60

ABD 10 yıllık: yükseliş eğilimi zayıf kalmaya devam ediyor

Geçen hafta faizin yüksek olduğunu belirtmiştik. Düşüş durmuş olsa da isteğin devam edeceğini düşünüyoruz.  Son 6 haftadaki dalgalanma yükseliş hamlelelerinin istikrar kazanmasını önlemektedir.  Yine geçen haftadan bu yana olan değişiklikler 50 haftalık ortalamayı etkileyecek düzeyde değildir: son 50 haftanın ilk 12 haftasında 2 kez önemli kırılım görülüyor. Bu kırılımlardan dolayı artan dalgalanmayla azalan istikrarın getirdiği düşme  devam ediyor ve yukarı yönlü hareketlerin önüne geçiyor. Bizde olduğu gibi bu etkinin hesaplardan çıkması yükselişin önünü açacaktır.

kısa vade direnç: 3.10 – 3.05,  destek: 2.70 – 2.75

Kıyas

Son bir ayda ABD 10 yıllık faizleri performansı  bizdeki faizlerin 7 puan üstünde  kaldı. Bizde düşüş devam ediyor: dışarıdaki  faizin içerideki faize oranı 0.3150 seviyesinden 0.35 seviyesine gelmişti ve gevşeme devam ediyor. Beklentimiz yeni dip oluşumuyla ilk aşamada 0.30 seviyesine yaklaşılmasıdır. ABD faizlerindeki düşüşün bize göre hızlanacağını belirtebiliriz.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Apple Hulu’ya Teklif Yapmaya Hazırlanıyor

Durumdan haberdar olan kişilerden alınan bilgilere göre dünyanın en değerli ikinci firması Apple Inc. internet üzerinden video yayın servisi aboneliği...

Kapat