Faiz (Cem Şengezer)

Faizde düşüşe direnç oluşuyor

Geçen haftalarda beklentimiz düşüşün 8.80 seviyesi  altına sarkması idi: bunun için de destekleri 8.70 civarına yerleştirmiştik: dalgalanma devam etseydi bu seviye civarı beklenebilirdi ancak haftalardır azalan dalgalanma düşüşe direnç oluşturmaya başladı.  Bu gelişme  tersi durumu harekete geçirebilir: yükseliş olasılığı artabilir. Bir sinyal olarak,  6 haftalık ortalamadan negatif sapmanın geçmişe göre aşırı oluşumu kısa vadeli tepki yükselişi getirecekti. Artık bu noktada olabiliriz. Geçen hafta8.85 altına inilmesi yeterli negatif sapma olarak görülebilir. Bu hamle dikkat çekerken, 50 haftalık ortalamaya da bakıyoruz: tepki ana trende ne kadar katkı yapabilir ?

Oluşacak tepkinin ana trende pozitif katkısı olacağını bir süre daha beklememek gerekir. Geçen haftalardaki gerekçeler halen geçerlidir, etkileri sürmektedir: 50 haftalık ortalamayı izliyoruz ve bunun hesabına giren ilk değerler (ağustos ve sonbahar 2010 değerleri) ortalamadan düşmedikçe dalgalanmalar azalmamış olacaktır. Faizlerde kalıcı bir yükselişin henüz beklenmemesi gerektiğini başka açıdan bakarak da belirtebiliriz: 50 haftalık ortalama 2011 yılına girerken düşmekteydi ve faiz ortalamanın altında idi ( o dönem beklentimiz 7.0 altındaki hareketin 6.00 seviyesine dek sürmesi ve sonrasında yükseliş görülmesiydi ancak aşırı düşüş oraya kadarmış). Bir başka deyişle, ortalama düşüyor ve seviye olarak altında seyir devam ettiği için  ‘aşırı düşük’ algısını pekiştirmişti.

Son durumda ise hem 50 haftalık ortalama yükseliyor, hem de oluşan faiz bu seviyenin üstündedir.  ‘Pahalı’ algısınının taşıyanlar olabilecektir. Sonbahar ortalarına dek, 6 haftalık ortalamanın belirlediği aşırı sapmalara sadece tepki beklenmesi daha olasıdır.

kısa vade direnç: 9.30 – 9.25,  destek: 8.75 – 8.80

ABD 10 yıllık: yükseliş eğilimi zayıf kalmaya devam ediyor

Geniş pencereden bakalım ve faizin halen yüksek olduğunu belirtelim: 50 haftanın ortalaması geçen aya göre hafif yükseldi ancak son haftalarda görülen dalgalanma daha fazlasına izin vermeyecek görünüyor. Aşırı düşüşe gelen tepki  de sonlandı ve ana döngü korunuyor.   İlk hedef 6 haftalık ortalamadan aşırı negatif sapma durumu olacaktır (destek seviyesini buna göre hesaplıyoruz).  Dalgalanmaya sebep olan haftaların etkisinin geçmediğini görüyoruz: son 50 haftanın ilk 12 haftasında 2 kez önemli kırılım görülüyor. Bu kırılımlardan dolayı artan dalgalanmayla azalan istikrarın getirdiği düşme  devam ediyor ve yukarı yönlü hareketlerin önüne geçiyor. Bizde olduğu gibi bu etkinin hesaplardan çıkması yükselişin önünü açacaktır.

kısa vade direnç: 3.05 – 3.00,  destek: 2.70 – 2.75

Kıyas

Son bir ayda ABD 10 yıllık faizleri performansı  bizdeki faizlerin 1 puan gerisinde kaldı. Bizde düşüş devam ediyor: dışarıdaki  faizin içerideki faize oranı 0.3150 seviyesinden 0.35 seviyesine gelmişti ve gevşeme devam ediyor. Beklentimiz yeni dip oluşumuyla ilk aşamada 0.30 seviyesine yaklaşılmasıdır.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
18 Temmuz 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA), stres testi sonuçlarını açıkladı. Stres testi, Euro Birliğinin aktiflerinin yüzde 65'ini oluşturan 21 ülkeden...

Kapat