Faiz (Cem Şengezer)

Faizde kısa vadeli direnç bölgesi

Geçen hafta sınırların zorlandığını vurgulamıştık. Yükseliş riskli olacaktı, bu düşünceyi korumaya devam ediyoruz. Yılın ilk aylarında, yükselen 6 haftalık ortalamaya paralel yükseliş göstermişti. Aşırı sapmalar düzeltme getirmişti. Benzer durum tekrarlanıyor: son 2 haftada ortalamadan aşırı sapma göstermesiyle düzeltme geldi ve tekrar ortalama altına gerileme eğilimindedir.  Zaman alacak olsa da gerilemesini beklemekteyiz. En önemli etki 50 haftalık ortalamadan gelmektedir: son yükselişle 50 haftalık ortalamadan yılın en büyük pozitif sapmasını göstermiş oldu. Yıllık görüntüde ise, 50 haftalık ortalamanın belirleyiciliği devam ediyor. Bu dönemin ilk yarısında, ortalamadan halen aşırı negatif sapmalar görülüyor olması dalgalanmayı arttırdığı için istikrarı düşürmüştür. Dolayısıyle faizde daha fazlasının önüne geçmektedir. Bu etkinin hesaplardan çıkmasıyla beklenti değişecektir.

kısa vade direnç: 9.15 – 9.10,  destek: 8.75 – 8.80

ABD 10 yıllık: düşüş isteği tekrarlanacaktır

Ana görüntüde düşüş eğilimi devam ediyor. Beklentiyi koruyoruz.  Tahmini dirençlerin üstü görülmüş olsa da, aşırı düşüşün düzeltmesi olarak da görülebilir. Altı haftalık ortalamanın belirlediği seyri izlemeye devam ediyoruz.  Son durumda ortalamanın üstüne yükselimiş olsa da 1-2 hafta oyalandıktan sonra düşüşün devamı beklenebilir.  Daha büyük pencerede yıllık seyri incelediğimizde dalgalanmaya sebep olan haftaların etkisinin geçmediğini görüyoruz: son 50 haftanın ilk 12 haftasında 2 kez önemli kırılım görülüyor. Bu kırılımlardan dolayı artan dalgalanmayla istikrar düşmeye devam ediyor ve yukarı yönlü hareketlerin önüne geçiyor. Bizde olduğu gibi bu etkinin hesaplardan çıkması yükselişin önünü açacaktır.

kısa vade direnç: 3.25 – 3.15,  destek: 2.70 – 2.75

 

Kıyas

Son bir ayda ABD 10 yıllık faizleri bizdeki faizlerin 4 puan önüne çıktı. Bizde düşüş devam ediyor: dış faizin iç faize oranı 0.3150 seviyesinden 0.35 seviyesine geldi. Beklentimiz yeni dip oluşumuyla ilk aşamada 0.28 seviyesine yaklaşılmasıdır.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
4 Temmuz 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Yunanistan Parlamentosu’nun kemer sıkma programları ve 5 yıllık reform paketini onaylamasının ardından, Euro Bölgesi Maliye Bakanları da 12...

Kapat