Faiz (Cem Şengezer)

DİBS: 9.10 seviyesi geçilmekte zorlanabilir
Faizde yükseliş eğilimi beklentimizi belirtmiştik. Olası direnç bölgesinin üst kısmı biraz aşılmış olsa da sonrasında gevşeme görüldü. Bu tür hafif sapmaları  görüyor olmak her zaman yukarı eğilimin süreceği anlamına gelmez. Son yükselişi sağlamış olan  ana faktör piyasanın yatay gelişmiş olmasıdır. Bir başka açıdan ifade edersek: düzeltme dönemlerinin yatay şekilde geçiştirilmesi bunu sağlamaktadır. Yatay oluşumun etkisini yurt dışındana ayrışma şeklinde de görebiliyoruz: son 1 haftada ABD 10 yıllıkları düşmeye devam ederken, DIBS faizleri arttı. Açıktırki hikayemiz farklıdır ve bunun getirdiği dalgalanmaları azalarak da olsa görmeye devam edeceğiz. Son 6 haftanın diplerinin ortalamasına doğru gevşeme hareketi beklenebilir. Son durumda bu ortalamadan uzak kalınmış olması düzeltme getirecektir.

kısa vade direnç: 9.15 – 9.10,  destek: 8.55 – 8.60

ABD 10 yıllık: düşüş isteği artıyor
Faizler üzerinde de belirleyici olan istikrarsızlık devam ediyor. Tepkiler zayıf kalıyor ve düşüş kanalları belirginleşiyor. Önceki yazıda belirttiğimiz gibi, düşüş eğiliminin hızlanarak devam etmesini bekliyoruz. Sebebini de son 50 hafta üzerinden açıklamaya devam edebiliriz ve izlediğimiz ölçübellidir: 50 haftanın dalgalanmaları azaldıkça yükseliş eğilimi güçlenecektir. Görsel olarak tarif edersek: 50 haftalık ortalamadan sapmalar azaldıkça dalgalanmalar da azalmış olacaktır. İzlediğimiz 50 haftanın ilk 10 haftasında sapma artışı görüldüğü için, bu etki geçene dek faizde yukarı eğilim beklememek gerekir. Bir başka deyişle, ancak ekim ayı yaklaşırken istikrar artabilecektir.  Bu durum da faizler o dönem ve sonrasında yükseliş isteğini ortalama olarak arttırmış olacaktır.

kısa vade direnç: 3.00 – 2.95,  destek: 2.70 – 2.75

Kıyas

İçeride faizler düşmeme isteğini sürdürürken, ABD için durum tersine işliyor. Aradaki farka dayalı makasın açılması beklenmelidir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex 20 Haziran Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Lüksemburg’da toplanan Euro Bölgesi Maliye Bakanları, Yunanistan konusunda hâlâ bir anlaşmaya varamadı. Beklentinin, bakanların 12 milyar Euro’luk ödemeyi...

Kapat