Faiz 8′in Altına Demir Atıyor

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın “Faizleri düşürürüm” sözü bono faizini 8′in altına çekti. Gösterge tahvilin faizi dün yüzde 7.83′ü gördü. Faizler üç haftada 1.5 puan düşerken altı ay önceki seviyeye geldi.
 

Faiz yeni rekor düşük seviyelere doğru ilerliyor. Ocak ayında en düşük seviye olan yüzde 6.9′a kadar gerileyen gösterge tahvilin bileşik faizi dün yüzde 7.83 seviyelerini gördü. Aylık bazda yüzde 11 düşen faizlerdeki gerilemede Merkez Bankası’nın indirim yapacağına dair beklentiler etkili oldu. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda küresel ekonomik gidişata göre farklılaşan iki senaryolarının bulunduğunu her iki senaryoda da faizin biraz daha düşük olması gerektiğini söylemişti. Başçı iki senaryoda da yapabilecekleri ortak noktanın “Faiz oranlarında ölçülü indirim” yapmak olduğunu belirtmişti.
 

DÜŞÜŞ DEVAM EDECEK
 

Ocak sonundan bu yana en düşük seviyeye gerileyen faiz oranları hakkında bankacıların tahmini ise ‘düşüşün devam edeceği’ yönünde. Geçtiğimiz gün merakla beklenen Sarkozy-Merkel buluşmasının bekleneni vermemesi üzerine dün piyasalar sakin bir seyir izledi. Geçen haftaki ciddi dalgalanmalar sonrası toparlanma eğiliminde olan İMKB yüzde 0.22 arttı. Döviz düşüşe geçti. Dolar 1.76 TL’nin altına indi. Euro ise yüzde 2.55 TL seviyelerine geriledi.
 

ALTIN BALONU PATLAYABİLİR
 

Altındakİ rekor yükselişi değerlendiren Wells Fargo Bank, yatırımcıların spekülatif taleplerinin altın piyasasında “patlayacak bir balon” oluşmasına sebep olduğu açıklamasında bulundu. “Balonların ekonomi üzerindeki tehlikelerini önceden gördük” diyen Wells Fargo’nun analistlerinden Dean Junkans, “İkaz alarmlarını çalmaya hazır olun” diye konuştu. Vadeli altın kontratları, 10 yıllık kazanç döneminin ardından, bu yıl da yüzde 26 yükseldi. Avrupa ve ABD’nin borç sorunlarına ilişkin endişelerin artması sonucunda yatırımcıların altına sığınması, altın fiyatlarını fırlattı ve altının onsu 1.817 dolar seviyesinden rekor kırdı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Morgan Stanley, Global Büyüme Tahminini Aşağı Çekti

Avrupa’daki borç krizine verilen yetersiz yanıta, zayıflayan  güvene ve mali sıkılaştırma uygulamalarına işaret eden Morgan Stanley, global ekonomi için 2011...

Kapat