EUR/USD Pastanın Bütününe Bakmak Gerekmektedir…

Grafiği incelediğimizde genel anlamda düşüş ancak belirli kısmi yükselişler gözlemlenmektedir. Özellikle yuvarlak içerisine aldığımız hareketler kısa vadeli yükseliş trendinin etkili olduğunun göstergesidir. Ancak bu durum uzun vadeli düşüş beklentimizi değiştirecek mi? Buna kocaman HAYIR diyebiliriz.

Gelelim teknik seviyelere…

1,3145 Kanalın alt noktası

1,3410 Kanalın orta noktası

1,3635 Kanalın üst noktası

Yeşil renkli çizgi: 200 günlük üssel hareketli ortalama  = 1,3445

Mor renkli çizgi: 50 günlük üssel hareketli ortalama  = 1,3195

Özellikle paritenin yükselişe başlayacağını diyebilmemiz için  200 günlük üssel hareketli ortalama  = 1,3445 üzerinde günlük kapanış yapması gerekmektedir. Bu durumun şuan için gerçekleşmemesi paritenin uzun vadeli düşüşlerinin devam etmesini sağlamaktadır.

Kısa vadeli baktığımızda 50 günlük üssel hareketli ortalama  = 1,3195 desteğinin kırılması kanalın alt noktası olan 1,3145’e kadar gerilemesine neden olacaktır. Kanalda kırılırsa ortada yükseliş trendi de kalmayacağından şelaleye hazırlıklı olmak gerekir. Bu şelale ile 1,2850 ve 1,2620 hedeflenecektir.

Gün içerisinde 1,3195 desteği üzerinde kalırsa gün içi yükselişler görülebilir buna da dikkat etmek gerekir ancak genel görünüm gün içerisinde de satış baskısına devam etmesi yönündedir.

Teknik bitti gelelim Temele

Yukarıda belirttiğimiz tüm seviyeleri bugün unutun 🙂

Bugün Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verisinin sonuçları çok önemli. İki haber birbirini desteklerse o yöne doğru sert hareketler çok net görülebilir. Ancak birisi iyi birisi kötü gelirse işte piyasalar burada karar vermesi gerekiyor. İkisi de çok önemli olan haberlerin birbiri ile kıyaslaması olacaktır. Kimisine göre tarım dışı daha önemli kimisine göre de işsizlik oranı çok iyidir. Bu neticede ise alıcılar ve satıcıların kapışması olacaktır.

Eğer Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı olumlu gelirse EUR/USD’da çok sert düşüşler gözlemlenebilir.

Eğer Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı olumsuz gelirse EUR/USD’da yükselişler gözlemlenebilir.

Birisi iyi birisi kötü gelirse de piyasadaki işlem yoğunluğu hangi yöne karar verirse o yöne doğru hareketler gerçekleşecektir.

Bu haberler dışında diğer önemli bir gelişme ise Yunanistan takas oranının %85,8’de kalması. Bu durum kimisine göre olumlu kimisine göre olumsuz beklenti olduğundan EUR/USD şuanda sakin hareket etmektedir. %95 bekleyenler oranı az bulduğundan parite de satıştan yana, %85,8 oranını çok iyi bulanlar da alışlardan yana.

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: info@kudretayyildir.com

Twitter : KudretAYYILDIR

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dış piyasalar Yunanistan ve Çin’le yükseldi

Uluslararası piyasalar Yunanistan ve Çin haberleri ile alıcılı seyrediyor

Kapat