EUR/USD Bugünün Kapanışı Önemli…

EUR/USD ANALİZ

Avrupalı liderler, borç krizine karşı savunmayı güçlendirmek için, uluslararası alanda gelen baskıya bir taviz olarak, planlanan daimi kurtarma fonuna yönelik fonları hızlandırma konusunda anlaşmaya vardı.  Avrupa hükümetleri, 500 milyar euroluk (666 milyar dolar) fona ilk iki yıllık ödemelerini bu yıl gerçekleştirebilir ve sermayelendirmeyi, planlanandan bir yıl önce, 2015 yılında tamamlayabilir. Bu konuda kararın bugün alınması bekleniyor. Avrupa Birliği Başkanı Herman Van Rompuy, Brüksel’de dün AB zirvesi sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Hızlanma olacak” dedi ve “2012’de iki dilimin ödenmesi ile başlanabilir, ancak kesin kararı almamız lazım” değerlendirmesinde bulundu.

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde EUR/USD paritesinin 1,3485 ile 1,3280 seviyesi arasında hareket ettiği gözlemlenmektedir. Özellikle 1,3280 desteğinin ilk etapta kırılamaması yukarıdan satış pozisyonları açanlarla aşağıdan alış pozisyonları açanların mücadelesi olarak belirlenebilir. Paritenin uzun vadeli beklentisinin belirli seviyelerin geçilmesiyle oluşacağını söyleyebiliriz. Yukarıda haftalık grafikte 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,3635 direnci ve aşağıda ise 1,2850 desteği paritenin seyrini etkileyecek en önemli ve uzun vadeli destek-direnç olarak belirtilmektedir. Eğer parite uzun vadeli 1,2630 ve 1,2260 seviyelerin hedeflemek istiyorsa 1,2850 desteğini kırmak zorundadır. Diğer bir yandan yeni yılın ilk aylarından itibaren başlayan yükseliş hareketi devam etmek ister ve uzun vadede 1,42 seviyelerini hedeflemek istiyorsa 1,3635 direncini geçmesi gerekmektedir. Uzun vadeli beklentilerin hangi yönde oluşacağı da paritenin bu seviyelerden birisini geçmesine bağlı olarak değişecektir. Şuanda piyasalarda var olan ayı&boğa mücadelesinin sonucu beklenmektedir. Bu sonucu da yine temel haberler neticelendirebilir. Özellikle 8 mart günü Euro bölgesi için faiz oranı ve ECB başkanının basın açıklaması çok önemli ve bir o kadar da paritede sert hareketlerin oluşmasına katkı sağlayacaktır. Haftanın son işlem gününe geldiğimizde EUR/USD paritesinin özellikle 1,3250 altında günlük kapanış yapması paritenin 1,30 seviyelerine kadar geri çekilme sinyalini verebilir. Bu yüzden de özellikle bugünkü kapanış çok önemlidir.

Pivot;1,3365

Destek; 1,3290-1,3260-1,3220

Direnç; 1,3375-1,3420-1,3450

GBP/USD ANALİZ

Euro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan için hazırlanan 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketine prensipte onay verdi. AB zirvesi öncesinde Brüksel’de toplanan bakanlar, kurtarma paketine nihai onay için parlamento ve bakanlar kurulunda kabul edilen kemer sıkma önlemlerinin bütünüyle uygulamaya girmesini ve 107 milyar euro’luk borç silme operasyonunun başarıyla sonuçlandırılmasını istedi. EuroGroup Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, Brüksel’deki maliye bakanları toplantısının ardından Yunanistan’ın uyulması gereken tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve programın işlediği belirtti. Sonuç olarak ise EFSF borç swapındaki rolünü oynayacak. Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, bankaları ”cazip” borç silme operasyonuna gönüllü katılmaya davet etti.

GBP/USD paritesi 1,5885 desteği üzerinde kalmaya çalışmakta ve bu destek üzerinde yükselişlerine devam etmek istemektedir. Ancak paritenin 1,5885 ile 1,5990 seviyeleri arasında sıkışması paritenin bu bant aralığında hareket etmesine neden olmaktadır. Eğer GBP/USD paritesi psikolojik bir direnç olan 1,60 seviyesini geçebilirse yükselişlerine devam etmek istemektedir. Günlük, haftalık ve aylık grafikleri incelediğimizde yukarı yönlü atak başlatmak istediği gözlemlenmektedir. Ancak bunun için öncelikle 1,60 direncini geçmesi gerekmektedir. Uzun vadeli olarak paritenin 1,55 desteği üzerinde kaldığı her durumda yükselişlerin devam edeceğini söyleyebiliriz. Haftanın son işlem gününe geldiğimizde özellikle İngiltere ve ABD’den gelecek olan haberler paritenin seyrini etkileyecektir.  Özellikle de Türkiye saati ile 11.30’da İngiltere’den gelecek olan Yapı PMI haberi sterlin için önemli bir haber olarak belirtilebilir.

Pivot:1,5885       

Destek; 1,5910-1,5850-1,5805

Direnç;  1,5960-1,6045-1,6100

USD/JPY ANALİZ

Asya hisse senetleri, ABD’de işsizlik başvurularının son dört yılın en düşük seviyesine inmesi ve Avrupalı liderlerin krizi durdurmak için daimi kurtarma fonuna yapılacak ödemeleri hızlandırma konusunda anlaşmaya varmaları sonrası yükseldi. Bu hareket sonucu, gösterge endeks, rekor kıran haftalık bazda yükseliş dönemini daha da uzatmaya hazırlanıyor. Konut cephesi işinden gelen cirosunun büyük bölümünü ABD’den elde eden James Hardie Industries NV, Sydney’deki işlemlerde yüzde 0.8 değer kazandı. Avrupa’nın piyasa değeri açısından en büyük bankası HSBC Holdings Plc, Hong Kong’daki işlemlerde yüzde 1.4 yükseldi. Güney Kore’nin bir numaralı otomobil üreticisi Hyundai Motor Co., ABD’deki satışlarının geçen ay artış göstermesinin ardından, Seul’deki işlemlerde yüzde 3 prim yaptı. Japonya’nın satışlar bakımından üçüncü büyük gemicilik şirketi Kawasaki Kisen Kaisha Ltd., Asya’dan Avrupa’ya konteynır taşıma ücretlerinin artmasının etkisi ile yüzde 6.4’lük bir sıçrama gerçekleştirdi.

USD/JPY paritesi haftalık grafikteki düşüş trendini kırdıktan sonra yukarı yönlü hareketlerine tam gaz devam etmektedir. Özellikle 79,50 direncinin üzerine çıktıktan sonra 81,60 seviyelerine kadar yükselen ve buradan düzeltme satışları gözlemlenen parite yeniden yukarı yönlü hareketlerine devam ederek yükselişlerin devamı için bizlere sinyal verdi. Şuanda da 81,48 seviyesinde hareketine devam eden USD/JPY paritesinde 81 desteği gün içerisinde takip edilmesi gerekilen en önemli seviyedir. Bu pivot seviyesi üzerinde kaldığı müddetçe yükselişlerin devam edeceğini söyleyebiliriz.

Pivot: 81,00

Destek: 81,15-80,70-80,20

Direnç: 81,60-82,00-82,45

PETROL ANALİZ

ABD hisse senetleri, finans hisselerindeki ralli ile birlikte, işsizlik başvurularının son dört yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından yükseldi. Bu hareket sonucu, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi 2008’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. JPMorgan Chase & Co. ve Bank of America Corp., İspanya ve Fransa’da borçlanma maliyetlerinin düşmesinin desteği ile en az yüzde 1.8’lik yükselişler gerçekleştirdi. ConocoPhillips, petrol fiyatlarının varil başına 110 dolar civarında seyretmesi ile birlikte yükseldi ve enerji üreticilerine gelen alışlara öncülük etti. ABD’nin en büyük giyim-kuşam perakendecisi Gap Inc., aynı-mağaza satışlarının tahminlerin üzerinde çıkması sonrası yüzde 7.2 prim yaptı. General Motors Co., sürpriz bir şekilde ABD’deki satışların arttığını duyurmasının etkisi ile yüzde 1.7 değer kazandı. S&P 500 Endeksi, Şubat ayını da yükselişle kapayıp üç ay üst üste kazanç gösterdikten sonra dün de  yüzde 0.6 yükselerek günü 1,374.09 puandan tamamladı. Dow Jones Endeksi ise 28.23 puan ya da yüzde 0.2 yükselerek 12,980.30 puana indi.

Yüksek petrol fiyatlarının küresel ekonomide enflasyon endişesine neden olması neticesinde ve ham petrol stoklarında yaşanılan artış sebebiyle belirli seviyelerden geri çekildiği gözlemlenmektedir. Ancak dün akşam saatlerinde Suudi Arabistan’da boru hattında yangın çıkması neticesinde yukarı doğru hareket gerçekleştirdi ancak bu haber ilerleyen saatlerde yalanlandı. Genel olarak petrol fiyatlarına baktığımızda yukarı yönlü hareketlerin devam etmesi teknik olarak beklenilmektedir. Ancak petrol fiyatlarındaki yükselişlerin tüm ekonomide enflasyona sebep olması, özellikle ABD ve Avrupa ülkelerinin bu durumdan ciddi bir şekilde etkileneceği belirtilmektedir. Bu yüzden de petrol fiyatlarında yaşanılacak olası kar satışlarına dikkat etmek gerekmektedir. Haftalık ve aylık trendlerin yükseliş olması neticesinde de yapılacak olası geri çekilmeler alım fırsatı olarak değerlendirilmiştir.

Pivot;107,15

Destek;  108,00-105,45-104,85

Direnç;  109,95-110,50-110,95

ALTIN ANALİZ

Altın fiyatlarına Bernanke darbesi sonrasın sarı maden gün içerisinde sakin seyrine devam etti. Haftanın son işlem gününe geldiğimizde özellikle altının bugünkü seyri çok önemlidir. Özellikle 1700 dolar altına düşmesi ile 1682 dolar desteği hedeflenirken tepki satışlarının devam edip etmeyeceği de günlük kapanışta neticelenebilir. Özellikle 1700 dolar altında yapılacak herhangi bir kapanış psikolojik olarak altın fiyatlarının biraz daha gerilemesine katkı sağlayabilir. FED’in 3. Tur parasal genişleme ile ilgili herhangi bir açıklama yapmamasıyla düşüşlerin devam ettiği sarı maden eğer kar satışlarına devam ederse 1650-1625 bandına yaklaşmak isteyecektir. Ancak bu düşüşler gerçekleşse bile uzun vadeli seyri değiştiremeyecektir. Uzun vadeli beklentilerimizin hala daha yükseliş olduğunu ve bu beklentimizin değişebilmesi için 1550 dolar desteğinin kırılması gerektiğini belirtebiliriz.

Pivot; 1732

Destek; 1705-1682-1657

Direnç; 1740-1762-1787

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

 

Mail: info@kudretayyildir.com

Twitter : KudretAYYILDIR

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bankacılık sektörü kredi hacmi arttı

Katılım bankaları hariç bankacılık sektörü kredi hacmi 2 milyar 495 milyon lira artarak, 598,2 milyar liraya yükseldi

Kapat