Euro/Dolar Nostalji Mi Yaşıyor?

Citigroup Inc.’e göre, Avrupalı liderlerin mali politikaları ile bölgedeki borç krizini yeniden görüşme çabaları ve ABD’deki ekonomik toparlanmanın önceki 10 yıla benzemesi hâlinde, euro, 2012′nin ortalarında 1.10 dolar seviyesine kadar düşebilir.
 

Tablolar, Euro Bölgesi ülkelerinin euro birliğini kurmak için para politikaları arasındaki koordinasyonu artırmaya başlamasının 5 yıl sonrasına denk gelen Ekim 2000′de euronun, ABD doları karşısında 82.30 cent ile rekor düşük seviyeyi kaydettiğini gösteriyor. Bugün ise euro, düşürülmüş kredi notu tehditleriyle, Mayıs’ta kaydetmiş olduğu 1.4940 dolar zirvesinden irtifa kaybediyor. ABD’de imalat ve konut verileri son yılların zirvelerine işaret ederken, Avrupalı liderler, bölgedeki ülkelerin borçlanma maliyetlerinin sürdürülemez seviyelere ulaşmasını önlemek için daha fazla maliye birliğinin sağlanmasına çalışıyor.

 
Senaryonun, doların Avrupa paralarının önünde seyrettiği 5 yıldakiyle aynı olduğunun altını çizden Citigroup Inc.’in New York’taki baş teknik analisti Tom Fitzpatrick, o dönemde ABD’nin büyüme konusunda da Avrupa’yı solladığını, Avrupa’nın finansal altyapısının da bozuk olduğunu hatırlattı ve “birçok parallellik görülüyor” dedi.

 
Fitzpatrick, teknik faktörlerden ötürü euronun 2012′nin ilk çeyreğinde 1.20 doları, ortasında ise 1.10 doları görmesinden önce bu yılın sonunda 1.32 dolar seviyelerine yükseleceğini öngördü. Fitzpatrick, bu trendin 5 yıl boyunca sürebileceğini, euronun 92 cente kadar gerileyebileceğini söyledi.
 

Euro dün dolar karşısında yüzde 0.7 kazançla 1.3082 seviyesine yükseldi. Euro, bu yıl dolar karşısında yüzde 2.3 değer kaybetti. Euronun dolar karşısında eşitlik kazanmasının 5 yıl aldığını belirten Fitzpatrick, “Avrupa’nın şimdiki hâline bakıldığında, yatırımcıların yine aynı güveni kazanmaları birkaç sene alabilir” dedi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
YF Menkul: Pozisyonumuzu Koruyoruz

VOB-30 Endeks Kontratı: 63.550 Bugün hafif yükselerek güne başlayan kontratın, daha önce kuvvetli direnç işlevi gören 63.350-400 bandını aşmakta zorlandığını...

Kapat