Euro/Dolar 11 Ayın En Düşüğüne Çok Yakın

Euro Bölgesi’ndeki borç krizinin çözümden uzakta olduğuna dair endişelerin etkisiyle Avrupa ülkelerinin tahvil ihraçlarını hazırlanması, euroyu aşağı çekti. Euro, dolar karşısında 11 ayın en düşüğünün yüzde 0.2 uzağında seyretti.
 

ABD Merkez Bankası Fed’in, ABD ekonomisinin büyümesini sürdürdüğünü belirterek, faizlerin daha da düşürülmesine yönelik adımlardan kaçınması sonucunda Fed’in doları değersizleştirdiğine yönelik endişeler gevşedi ve dolar 16 önemli para biriminin çoğunluğu karşısında dün kaydetmiş olduğu kazançlara tutundu. Asya borsalarındaki düşüşün güvenli varlık talebini artırmasının ardından Japon yeni, euro karşısında son 2 ayın en yüksek seviyesine yaklaştı.

  
Euroda olumlu bir senaryoyu görmenin zor olduğunu belirten Tokyo’daki Gaitame.com Research Institute Ltd.’ın analistlerinden Kumiko Gervaise, tahvil ihalelerinden gelecek kötü haberlerin de eurodaki satışları artırdığını söyledi.
  

Dün 1.3009 seviyesinden dolar karşısında 12 Ocak’tan bu yana en düşük değerini kaydetmiş olan euro, bugün 1.3033′te seyrediyor. Yen, euro karşısında 101.68′den 101.61′e yükseldi. Japon yeni, dün euro karşısında 101.47 seviyesinden 4 Ekim’den bu yana en yüksek düzeyini test etmişti. ABD doları, yen karşısında 77.96′dan işlem gördü.
 

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 kayıpla bugün 2. gününde de geri adım attı. Standard&Poor’s 500 Endeksi dün Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Avrupa’nın kalıcı kurtarma mekanizmasının üst limitinin artırılması fikrini reddetmesinin ardından yüzde 0.9 düşüş kaydetti.

 
Asya Paralarında Satışlar Hakim

 
ABD Merkez Bankası Fed’in ekonomik büyümeyi teşvik edici yeni önlemler açıklamaması ve Avrupalı liderlerin borç krizini kontrol altına alma planlarının yatırımcıları ikna edememesi, Asya paralarına değer kaybettirdi.

 
Endonezya rupisi, Fed Açık Piyasa Komitesi’nin dün küresel büyümenin yavaşladığını, ancak ABD’nin büyüme sinyallerini sürdürdüğünü söylemesinin ardından Asya paralarındaki kayıplara öncülük etti. 2 kaynaktan alınan bilgiye göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel dün koalisyon hükümetiyle yaptığı görüşmesinde Avrupa’nın kalıcı kurtarma mekanizmasının üst limitinin yükseltilmesine karşı çıktı.
  

Avrupa’dan ya da FOMC’dan piyasayı destekleyici haberlerin gelmediğini belirten Kuala Lumpur’daki Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ Bhd.’nin hazine tahvili danışmanlarından Akira Banno, küresel büyümenin de zayıflamakta olduğuna dikkat çekti.

  
ABD doları karşısında Endonezya rupisi yüzde 0.7 kayıpla 9,130 seviyesine, Filipin pezosu yüzde 0.6 düşüşle 44.138′e ve Güney Kore wonu yüzde 0.5 değer kaybıyla 1,159.39 düzeyine geriledi.

 

MSCI Asya Pasifik Endeksi dünkü yüzde 1.1′lik düşüşünün ardından bugün de yüzde 0.5 geriledi. Dün ABD’den gelen perakende satış verileri, yüzde 0.2′lik artışla son 5 ayın en düşük seviyesine işaret etti. Beklenti, perakende satışların yüzde 0.6 büyüyeceği yönündeydi.    (Bloomberg)

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Her Şirkete Bağımsız Üye Geliyor

Sadece Endeks 30 şirketlerinde değil her şirkette bağımsız üyeler olacak.   SPK Başkanı Vedat Akgiray, 2 ay önce Turkcell genel...

Kapat