Euro da Satışlar Gelebilir

Dün Trichetin faiz arttırımına ilişkin açıklama yapmaması euro da  hızlı değer kayıpları yarattı. Eur/Usd paritesinin 1,45 seviyelerine kadar geri çekilmesini sağladı. 1,45 seviyelerinde bir süre  tutunabileceği düşünülüyor. Euro da faiz beklentisinin bitmesi   euronun tekrar yükselmesine neden olmayabilir. Bunların dışında Bugün  ABD den Tarım dışı İstihdam rakamları açıklanacak. Beklenti 185 bin   artacağı yönünde. Ancak hem çarşamba gelen ADP özel sektör  istihdamının kötü gelmesi ve dünkü işsizlik başvurularının da artması   bugünkü Tarım Dışı İstihdamın güçlü gelmeyeceğini söyleyebiliriz.  Tarım dışı istihdam rakamlarının açıklanması sırasında paritelerde  dalgalanmalar yaşayabilir. Buna dikkat edilmeli. Euro/Usd paritesi  1,45 de tutunma gösterebilir. Ancak verinin zayıf gelmesi durumunda  bir dalgalanma yaşandıktan sonra Eur/Usd yükselmesi beklenemeyebilir.     Destek Noktaları 1,4530 1,4500 1,4480     Direnç Noktaları 1,4600 1,4700 1,4750 (T.A.S. Forex)

 
Eco Yatırım
 

USD/TL: Paritedeki sert düşüşe karşın dolar  kurunda 1,55 direncinin aşılamadığını gözlemledik. Buna bağlı olarak  günün genelinde 1,5383-1,5518 seviyeleri arasında hareket yaşanan  piyasada TL dolar karşısında %0,14 oranında değer kaybetti. Bugün,  Almanya sanayi üretimi rakamlarının yanı sıra ABD tarım dışı istihdam  ve işsizlik oranı verisi piyasada yakından takip edilecektir.

 
Teknik olarak, kısa vadede al ve orta vadede  bekle sinyallerinin oluştuğunu, işlem hacminin ise günlük bazda  düştüğünü gözlemliyoruz. Hem işlem hacminin zayıflaması hem de  sinyallerin farklı konumda yer almasına bağlı olarak temkinli seyir beklenmelidir.Kısa vadede sinyaller al, işlem hacmi ise  zayıf konumdadır. Kısa vadede alımların sürmesi beklenmelidir.
 

Gün içinde 1,5440 ve 1,5300 seviyeleri destek noktası  olarak belirirken olası yükselişlerde 1,5580 ve 1,5630 direnç  seviyeleri yakından takip edilmelidir.

 
EUR/USD: Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı  sonrasında Trichet’in yaptığı açıklamalara bağlı olarak faiz artırım  beklentilerinin zayıflaması paritede satış baskısını güçlendirdi.  Günün genelinde 1,4511-1,4899 seviyeleri arasında hareket yaşanan  piyasada euro dolar karşısında yaklaşık %1,93 oranında değer kaybetti.  Bugün, Almanya sanayi üretimi rakamlarının yanı sıra ABD tarım dışı  istihdam ve işsizlik oranı verisi piyasada yakından takip edilecektir.

 
Teknik olarak, kısa vadede sat, orta vadede  ise bekle sinyallerinin oluştuğunu, işlem hacminin ise günlük bazda  yükseldiğini gözlemliyoruz. Piyasaya katılımın güçlü olmasına rağmen  sinyallerin farklı olması nedeniyle temkinli hareketin korunması beklenmelidir.
 

Kısa vadede sinyaller sat, işlem hacmi ise  güçlü konumdadır. 1,4620 direnç seviyesinin altında kalması durumunda  kısa vadeli kar satışlarının etkili olması beklenmelidir.
 

Gün içinde 1,44 ve 1,4460 seviyeleri destek noktası  olarak belirirken olası yükselişlerde 1,4620 ve 1,4710 direnç  seviyeleri yakından takip edilmelidir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Trichet, Emtialardaki Satış İyi Haber

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, emtia fiyatlarında yaşanmakta olan sert düşüşün ekonomik toparlanma ve fiyat istikrarır için iyi haber...

Kapat