Euro Bu Şartlar Altında Ayakta Kalamaz

Küresel finans devlerinden UBS, euronun mevcut şartlar altında  ayakta kalamayacağını, euronun iflasında ise bunun çok ciddi sorunlara  yol açacağını savundu.

  
İsviçreli banka UBS, mevcut  şartlarda euronun ayakta kalamayacağını söyledi. UBS’in hazırladığı  bir rapora göre, euronun yeniden rayına oturması için euronun mevcut  yapılandırmasının ya da üyelik kurallarının değişmesi gerekiyor.

 
Euro, Yunanistan ve İtalya’daki borç krizleri sebebiyle zor durumda  kalırken, bölgededeki sağlıklı ekonomiler de para birliğini korumanın  yollarını arıyor.
 

Euronun çökmesinin küresel finansal sistemleri etkileme ihtimalinden  ötürü, kimse Euro Birliği’nin iflas etmesini istemiyor. Ancak UBS,  Almanya gibi güçlü bir ülkenin eurodan çıkması hâlinde temerrüde düşen  ülkelerin artacağını, bankacılık sisteminin yeniden sermayelendirilmek  durumda kalacağını ve uluslararası ticaretin çökeceğini söylüyor.
  

UBS, rakamlarla da karamsar senaryoyu örnekledi.
 

Almanya’nın eurodan ayrılması hâlinde, bunun maliyetinin her bir Alman  vatandaşının ilk yılki maliyetinin 6000 ila 8000 euroya çıkacağını  öngören UBS, bu oranın sonraki yıllar için 3500-4500 euro arasında  olacağını iddia etti. UBS, bu maliyetin GSYH’nın yüzde 20-25′ine  karşılık geldiğine dikkat çekti.
 

Banka, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz’in kurtarılmasının maliyetinin  kişi başına 1000 euroya   mal olacağını ve bunun bir kerelik bir durum  olacağını belirtti.

 
Diğer yandan UBS, para birimi birliklerinin dağılmasının diğer  risklerine de dikkat çekerek, hiçbir modern birliğin sivil savaşsız ya  da otoriter hükümetlerin yönetime geçmeksizin gerçekleşmemiş olduğunu  söyledi.
 

Bu karamsar senaryonun henüz görünürde olmadığının altını çizen UBS,  ancak para birliğinin dağılmasının, yalnızca kur politikasındaki  sorunlar gibi ele alınamayacağını savundu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Eti Yatırım: IMKB İlerleyen Saatlerde Toparlanacak

Güne zayıf başlamasını beklediğimiz IMKB’nin ilerleyen saatlerde toparlanacağını ve günü 55.500 seviyesinin üzerinde tamamlamaya çaba göstereceğini tahmin ediyoruz.    Destekler:...

Kapat