Euro-bölgesinde Resesyon İşaretleri Artıyor

Almanya’nın önde gelen Ifo işdünyası güven endeksi Ağustos ayında 14 ayın en düşük noktasına inerken, firmaların ihracat pazarında da bocaladığı ortaya çıktı. Ifo’da aylık gerileme Lehman Brothers krizi günlerinden bu yana en büyüğüydü.

Ifo ekonomisti Klaus Abberger’e göre endekste gerileme “önemli bir dönüş noktası” ve Almanya resesyona yuvarlanabilir. JPMorgan Chase ekonomisti Greg Fuzesi  ise “Almanya’da işdünyası ve tüketici güveninde sert bir kırılma günleri geldi.  Önümüzdeki aylarda bu davranış bozulması çıktıya da yansıyabilir”  yorumunda bulundu. 

AB istatistik kurumu EUROSTAT’ın açıkladığı ikinci bir veriye göre de Haziran dayanıklı mal siparişleri, veya fabrika siparişleri bir ay öncesine göre %0.7 gerilerken, yıllık artış hızı da %13.8’den %11.1’e düştü. Veri, geçen Eylül’den bu yana en kötü gidişatı simgeliyor. 17 ülkenin para birliğinde 2Ç’de büyüme %0.2 ile 1Ç2011 %0.8’ine göreceli yavaşlamış, Almanya ise sadece %0.1 büyüme ile resesyon sınırına dayanmıştı. 

Dün açıklanan verilerde Alman ZEW analist güven barometresi de sert bir gerileme kaydetmiş, belki de ayın en önemli verisi olan öncü PMI ise yatay seyrederken, Almanya’da son 2 yılın dibini görmüştü. AB Komisyonu tarafından derlenen bir başka anket de diğerleri gibi tüm bölgede güven erozyonunu açıkça ortaya koyuyor.

Bu gelişmeler Avrupa Merkez Bankası faiz artırım kararının çok acele alınmış olabileceğinin göstergesi, ancak Banka yaz aylarında bir yavaşlamanın zaten oyun planı içinde olduğunu iddia ediyor.

TSİ ile 17:00’de Euro/dolar QE3 beklentisi ile 1.4455’e kadar tırmanırken, Stoxx50 %1.16 primliydi.  DJ30 ve S&P500 ise beklentiden çok daha iyi gelen dayanıklı mal siparişleri (%4 artış) ile %0.3 primli.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Felipe Melo: Mourinho ile çalışmayı düşlüyorum

Felipe Melo, "Galatasaray'dan çok memnun olsam da gelecekte Mourinho ile çalışmayı düşlüyorum" dedi

Kapat