Eti Yatırım İMKB Değerlendirme

Avrupa’daki borç sorunu, ABD’deki borç limiti konularının borsalar üzerinde kurduğu baskının yanı sıra bugünkü gelişmelere ilişkin yaşanan kafa karışıklığına bağlı olarak IMKB-100 endeksinin bugüne 61.800 (+163 puan) civarından başlamasını bekliyoruz.
 
American Express ve Intel bilançolarının tahminlerden iyi gelmesine rağmen Avrupa’daki borç sorununa yönelik tedirgin bekleyiş, ABD’nin borçlanma limitinin arttırılması görüşmelerinde olumlu gelişmeler olsa da yine de yatırımcıların endişeli hareketleri, ABD’de 2.el konut satış verilerinin beklentileri karşılamayarak artış yerine düşüş göstermesi, dün Avrupa ve ABD borsalarının günü karışık ve dalgalı kapanışlar yapmasına neden oldu. Bu sabah ise, HSBC’nin hazırladığı PMI anketinde kritik 50 sınırının altına inilmesine karşılık Japonya’da sürpriz şekilde ticaret fazlası verilmesi, Asya tarafının benzer şekilde hareket etmesine neden oluyor.
Bugünün piyasa gündemine baktığımızda, başta TCMB’nin faiz kararı olmak üzere Almanya’da imalat sektörü PMI, ABD’de işsizlik maaş başvuruları, Phily FED endeksi ve CB öncü göstergeler endeksini görmekteyiz.

Piyasa katılımcıları TCMB’nin bu ayki toplantısında faizleri değiştirmesini beklememesi ve munzam karşılıklarda da değişiklik yapılmasının tahmin edilmemesi nedenleriyle TCMB’den bu yönde gelebilecek bir karar yurtiçi piyasalarda önemli bir etki yaratmayacaktır. Bunun aksi kararların ise IMKB’ye negatif şekilde yansıyacağını öngörüyoruz. ABD datalarına bakıldığında ise, verilere ilişkin beklentilerin karışık olması net bir şey söylemeye imkan vermiyor. Buna karşılık AB liderlerinin bugünkü Yunanistan gündemli toplantısı esas itibarıyla yurtdışı borsalara yön verecektir. Bu nedenle gün boyunca Yunanistan konusunun başta takip edilmesini öneriyoruz, Şayet gün içinde 61.500 seviyesinin altına inilirse pozisyon açmak için acele edilmemeli ve kısa vadede ilk etapta 61.000 desteği beklenmelidir.
Destekler: 61.500 – 61.000, Dirençler: 61.800 – 62.000 – 62.400 – 62.800 – 63.300

Bugünkü Hisse Önerilerimiz
EKGYO, TAVHL

Teknik Değerlendirme

Dün güne hafif alıcılı başlayan piyasada ilk seansı 61.700-62.000 aralığında geçiren endeks, ikinci seansa da yükseliş eğilimi ile başladı. En yüksek 62.093 puanı test eden endeks günün ikinci yarısında satış baskısı ile karşılaştı ve 61.407 puanı test ederek günü %0,33 oranındaki değer kaybı ile 61.636 düzeyinden tamamladı.

Aşağıdaki TL bazlı grafikte de görülebileceği ve son günlerdeki bültenlerimizde belirttiğimiz üzere ikili tepe formasyonu gereği düşüş trendine devam eden endeksin kısa-orta-uzun vadeli hareketli ortalamalarının altındaki kapanışlarını sürdürmesi, formasyonun boyun çizgisi konumundaki 61 bin seviyesini ilk önemli destek olarak aktif halde tutmaktadır. Daralan Bollinger Band’ın da etkisiyle günlük hareket alanı 700-800 puan ile sınırlı kalırken, işlem hacmindeki düşük seviyenin devam etmesi bu aşamada 61.000 desteğinin güçlü konumunu sürdürebileceğine işaret etmektedir. Nitekim kısa vadeli teknik göstergelerin de konumu bu görüşümüzü onaylar niteliktedir. Keza aşırı satım bölgesine yeni giren CCI yönünü düşük bir eğimle de olsa yukarı doğru çevirirken, aynı bölgedeki William’s R son üç gündür yatay seyretmektedir. Benzer şekilde Momentum’un referans çizgisinin altındaki düşüş eğilimini yavaşlatarak yataya çevirmesi, endeksin seyri ile teknik göstergeler arasındaki uyumsuzluğu belirginleştirmektedir.

Diğer taraftan orta vadeli teknik göstergelerden MACD’nin tetik çizgisini aşağıya doğru kesmesi ve Trix’in de düşüş yönündeki hareketi, mevcut zayıf görünümün kısa vadede devam edebileceği izlenimini vermektedir. TL bazlı grafik baz alındığında bu birkaç günlük süre içindeki hareketlerin orta vadeli seyir açısında belirleyici olacağı bu nedenle 61 bin seviyesinin çok önemli olduğuna ilişkin görüşümüzü korumaktayız. Bu seviyenin altına yaşanacak sarkmalar ise önemli olup, hacimli satış baskılarının uzun vadeli trend için dönüşüm sinyali olarak nitelendirilecektir.

Bu nedenle kısa ve orta vadeli yeni pozisyon açılmamasını, mevcut pozisyonlar için ise VOB’da korunma amaçlı işlemlere devam edilmesini tavsiye ederiz. Kısa vadede 61.500-61.000-60.800-60.500 seviyelerinde destekleri bulunan endeks için 62.500-63.500-64.400 kısa vadeli direnç konumundadır. Yandaki Dolar bazında ise, yanda görülebileceği üzere dün kapanış itibariyle 3.70 cent seviyesindeki önemli desteğinde bulunan endeksin, kısa vadede 3.67 cent-3.71 cent aralığındaki gap’ini doldurma çabası içine gireceği söylenebilir. 3.67 cent’in altına inilmesi halinde 3.60 cent daha sonraki desstek konumundadır. Diğer taraftan mevcut durumda alçalan üçgen formasyonu oluşturan ve ikili tepe formasyonunun sonuna yaklaşan endeksin hacim artışı ile birlikte üçgen formasyonu içinde kalması, kısa vadeli tepkilerin gelmesine yardımcı olabilir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Çin’de imalat sanayi daralabilir

Satınalma yöneticileri endeksi verisine göre, Çin'de imalat sanayi Temmuz ayında daralabilir

Kapat