Eti Yatırım: Hisse Pozisyonlarının Azaltılmasını Öneriyoruz.

Borç tavanının arttırılması ve harcamaların azaltılmasını içeren planın Senato’dan da geçmesine karşılık kredi derecelendirme kuruluşlarının ABD’nin mevcut AAA olan kredi notunu koruması için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini söyleyerek FED’in yeni bir parasal genişlemeye gitmesinin toparlanmanın durduğu sinyali şeklinde yorumlanacağını belirtmesinin yanı sıra Roubini’nin çift dipli resesyon riskinin %40′a yakın olduğunu açıklaması, makro ekonomik verilerin ciddi boyutlara varan şekilde kötüleşmesi, önümüzdeki aylarda ABD tarafından gelecek haber akışıyla dünya piyasalarının oldukça dalgalı ve volatil geçeceğini gösteriyor. Bunun yanı sıra, sadece üstü örtülen fakat kökten çözüm bulunamayan Avrupa’nın borç sorunu da borsalarda baş belası olmaya devam edecektir. Çin’in enflasyonist baskılarla ısınan ekonomisini soğutmak için ekonomisini yavaşlatma çabasının dünya ekonomisine negatif etkisi, deflasyonla boğuşan Japonya ekonomisinin yaşanan deprem felaketinin ardından daha sancılı bir döneme girmesi ve önümüzdeki haftalarda ülkenin kredi notunun indirilmesi ihtimalini de göz önünde bulundurarak, bu kadar artan risklerin içerisinde hisse pozisyonlarının azaltılmasının daha iyi olacağı kanaatindeyiz. Bugünün piyasa gündemine baktığımızda, açıklanacak tüm verilerin bir öncekine göre kötüleşme göstereceğini beklenmesi nedeniyle gün boyunca satıcılı bir seyirle 61.000 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışılacağını tahmin ediyor, hisse pozisyonlarının azaltılmasını öneriyoruz.
Destekler: 61.500 – 61.000 – 59.800, Dirençler: 62.000 – 62.500 – 63.400

Bugünkü Hisse Önerilerimiz
KOZAL, ULKER
 

Halk Yatırım

 
Dün, endeksin 62,000 üzerinde tutunamadığını gördük. 5 günlük ortalama altında kapatması olumsuz. Amerika borçlanma tavanı sorununu halletmiş gözüksede satışlara engel olamadı. Bugün yurt içerisinde enflasyon rakamları açıklanacak. Endeksi etkileyecek bir veri. 61,500 desteği önemli burayı kırarsa 60,900 seviyesi ikinci destek olarak ön plana çıkıyor. Yurt dışında ise Amerika ve Avrupa’dan gelecek veriler izlenecek. Sabah saatlerinde vadeliler aşağıda seyrediyor.

 
YF Menkul
 

IMKB 100 Endeksi : 61.758 kapanışBir önceki gün alçalan trendi (mavi) ile “kritik” direncinin yer aldığı 62.400-500 seviyelerinin altında kapanan endeks, dün de üst üste ikinci gün söz konusu dirençlerinin altında kaldı.  Endeksin 61.800 desteğinin altında kalması halinde 61.000 seviyesine doğru geri çekilebileceği yönündeki beklentimizi koruyoruz.  Endeksin hafta başında önemsediğimizi vurguladığımız döviz sepeti bazındaki 200-haftalık (ağırlıklı) HO’sı, bu hafta itibarıyla 29.800 seviyesinden geçiyor. Bu seviyenin  cari 2.07 döviz sepeti üzerinden hesaplanan değeri ise 61.600-800 seviyesine karşılık geliyor.  Dün tam bu aralığın içinde kapanan endeksin, haftanın devamında yükseliş potansiyelini koruyabilmesi için bugün de bu desteğinin üzerinde kalması gerekiyor. Diğer durumda ise endeksin teknik açıdan zayıflama olasılığının giderek artacağını ve hisse senedi pozisyonu taşımanın riskli hale geleceğini tahmin ediyoruz.    Dirençler: 62.050 – 62.550Destekler: 61.550 – 61.150

 
İntegral Menkul
 

İMKB, yurtdışı piyasaların etkisinde kaldı;İMKB’de haftanın ikinci işlem gününde, yurtdışı piyasalarda kisatıcılı seyre doğru orantılı olarak satışların ağırlıkta olduğunu gördük.Gün içerisinde 61,374 seviyelerine kadar düşen bileşik endeksHalkbank’ın beklentileri aşan ikinci çeyrek kar rakamları sonucu birmiktar yukarı yönlü tepki verdi. İMKB günü %0,27’lik düşüş ile,61.758,61 puan seviyesinden kapattı. 61,800-61,500 destek bandınınüstünde kalındığı sürece yukarı yönlü tepki alımları gelmesimuhtemeldir. Bugün açıklanacak TÜFE ve ÜFE rakamları piyasalarıntakibinde olacaktır.Global piyasalarda ise olumsuz görünüm devam ediyor. ABD’denaçıklanan verilerin beklentileri karşılamaması, Avrupa bankalarınınbeklentileri altında kalan kar rakamları baskıyı giderek artırmaktadır.Genel olarak yurtdışı piyasalarda açıklanan ekonomik verilerin negatifoluşu, yeni rekorlar kıran altın fiyatları, yatırımcıların risk iştahınınazalmasına, satışların artmasına ve yatırımcıların emtia piyasalarınayönelmesine neden olmaktadır.
 

Haftanın ikinci işlem gününde, yurtdışı piyasaların negatif baskısında, destek seviyelerine tutunmaya çalışan bir endeks gördük. Bileşikendeks günü, %0,27’lik düşüş ile, 61.758,61 seviyesinden kapattı. Global piyasalarda ki olumsuz hava satışları artırırken, beklentilerin üzerindegelen Halkbankası’nın ikinci çeyrek bilanço rakamları satışların önünü bir miktar kesti. Bugün açıklanacak olan TÜFE rakamları piyasalarıntakibinde olacaktır.Bugün piyasaların bir miktar satıcılı açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri; 61,800/61.000, direnç seviyeleri ise62.800/63.500 olarak gözükmektedir.
 

Ziraat Yatırım
 

Bugüne de yurtd ışı piyasaların etkisiyle sert dü şüşle ba şlamasını endeksin 61.100 orta vadeli pivot destek seviyeyi test etmesi beklenmelidir. Aç ılış sonrası 61.100 orta vadeli pivot destek seviyesinin alt ına gelinmesi durumunda takip edilecek bir sonraki destek 60.600 seviyesindedir. Gün içinde 60.600 destek seviyesinin k ırılması durumunda ise dü şüşün ivmelenerek 59.700 ana destek seviyesini hedeflemesi beklenmelidir. Ayr ıca 61.100 orta vadeli pivot destek seviyesinin korunması durumunda endekste 61.375 seviyesi direnç olarak test edilecektir. 61.375 seviyesi üzerinde ise ilk a şamada 61.750 pivot direnç sonras ında 62.125 ara direnç seviyeleri takip edilmelidir.  

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
3 Ağustos 2011 – Kredi Notu Uyarısı Borç Tavanını Gölgede Bıraktı…

EUR/USD ANALİZ ABD'de, Senato da borç krizine çözüm bulmak için, borç tavanını yükseltecek yasa tasarısını Temsilciler Meclisi'nin ardından onayladı. Tasarıya...

Kapat