Eski CEO’lar Ölmez, Danışman Olur

MY Executive Kurucu Ortağı Müge Yalçın, CEO’ların bağımsız üye olarak çalışmak istemelerini iki nedenle açıkladı: ‘Bir kesimde hala enerjisi yerinde olan, önemli ilişkileri bulunan tecrübeli CEO’lar, bu birikimlerini kullanmak, faydalandırmak ve kendilerini de faydalı hissetmek, meşgul tutmak istiyorlar. Diğer grupta olanlarsa daha çabuk farklı bir kademeye geçmek, birden fazla şirketin yönetim kurulunda olmayı amaçlıyorlar.’

Çok ünlü isimler var
UZUN süre CEO olarak çalıştıktan sonra bağımsız yönetim kurulu üyesi olanlar arasında Cem Kozlu, Erkut Yücaoğlu, Emre Gönensay, Tezcan Yaramancı, Şaban Erdikler, Can Paker, Rüştü Saraçoğlu, Yılmaz Argüden, Yavuz Canevi, Hasan Subaşı, Engin Akçakoca ve Ahmet Dördüncü gibi isimler yer alıyor.

Ailelerine zaman ayırma fırsatı veriyor

CEO ve yönetim kurulu üyeliği arasındaki geçişte ücret azalışının da kaçınılmaz olduğunu ifade eden Yalçın, ‘Çok özellikli ve uzmanlık isteyen bir pozisyon değilse bağımsız yönetim kurulu üyeleri toplantı başına 1.500-5 bin euro arasında bir gelir elde ediyorlar. Fakat bunun yanında full-time bir çalışma yapmayıp, sahada terlemeden, yıllarca erteledikleri uğraşlara, hobilerine, ailelerine ve çocuklarına zaman ayırma fırsatı da bulmuş oluyorlar. Yeni Türk Ticaret Kanunu tasarısının da bağımsız yönetim kurulu üyeliğine vurgu yapması, önümüzdeki süreçte bu konuyu daha çok konuşacağımızı gösteriyor’ şeklinde konuştu.

BAĞIMSIZ ÜYELER NE İŞE YARIYOR?

Organizasyon körlüğünü engelliyor – Agah Uğur – Borusan Holding CEO: Bağımsız yönetim kurulu üyelerimiz kendi alanlarında uzman kişiler. Dolayısıyla bilgi ve deneyimlerini şirketlerimize taşıyarak stratejileri oluşturmamıza, faaliyetleri değerlendirmemize, önemli katkı sağlıyor. Dışarıdan bakan bir göz olması da bazı durumlarda yaşanan organizasyon körlüğünü engelliyor. Bu üyeleri seçerken göz önüne aldığımız temel kriterler kişinin o sektördeki bilgi ve deneyimidir.

Yatırımlar güvenceye alınıyor – Tayfun Bayazıt – TKYD YK Üyesi:

Bağımsız yönetim kurulu üyelerinin şirketlerde yer alması kurumsal yönetim ilkelerinin uygulanabilmesi için çok önemli. Türkiye’de giderek artan kurumsal yönetim anlayışı ile bağımsız yönetim kurulu üyeliğine olumlu yaklaşılmaya başlandı. Bugün şirketlerin en temel ihtiyacı para, kredi, finansal enstrümanlar değil, stratejik kararların verildiği yönetim kurullarında ‘kalplerin ve beyinlerin sesi’ ile görev yapacak olan yönetim kurulu üyeleridir. Bu üyelerin ‘bağımsızlığı’ sayesinde şirketler yatırımlarını güvence altına alabileceklerdir.

Dışarıdan bir gözün katkısı önemli – Aclan Acar -Doğuş Otomotiv YK Üyesi  Şirketlerde dışarıdan bir gözün katıkısı çok önemli. Geçmişte ben de bağımsız yönetim kurulu üyeliği yaptım. Bunlardan bir tanesi TÜPRAŞ idi. TÜPRAŞ’ın özelleştirilme sürecini doğru yönetilmesinde katkım olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla doğru isimler seçilir ve doğru yönlendirilirse bağımsız yönetim kurulu üyeliğinin çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

AKŞAM, Aydın Lole

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Hazine’den Yeni Borçlanma Enstrümanları Geliyor

Hazine, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Devlet Malzeme Ofisi (DMO), Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden...

Kapat