Escondida’nın Bakır Üretimi Yüzde 4.2 Azaldı

Dünyanın en büyük bakır madeni olan Escondida’da üretim ilk çeyrekte  azaldı. Şili’de bulunan ve BHP Billiton tarafından işletilen madende yılın  ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.2 düşüşle 235.270  ton bakır üretildi.
 

İlk çeyrekte üretimin düşmesinde cevher kalitesinin düşmesi, ekipman  temininde yaşanan sorunlar etkili oldu. Escondida, ilk çeyrekte 157.976 ton bakır kathod ve 77.294 ton bakır  konsantresi üretti.

 
BOFA, 2011′DE BAKIRDA ARZ AÇIĞI, ALUMİNYUMDA İSE FAZLA BEKLİYOR
 

Bank of America Merill Lynch, 2011 yılında global bakır piyasasında bir arz açığı ile, aluminyum piyasasında ise küçük bir  arz fazlası ile karşı karşıya kalınmasını beklediğini bildirdi.
 

Bakır fiyatının 2011 yılında 10.225 ve 2012 yılında 11.250  Dolar/ton seviyesine yükselereceği öngören BofA Merrill Lynch,  yayınladığı raporda, “Bakır konsantresi piyasası sıkı olmaya devam  ediyor ve maden arzı muhtemelen önümüzdeki yıllarda rafine bakır  üretimi sınırlayacak” değerlendirmesinde bulundu. BofA Merrill Lynch bakır için aşağı yönlü riskler arasında ise GSYH büyüme oranında düşüş,   ülke borcu endişeleri ve Çin’de stok azaltımını gösterdi.
 

BofA Merrill Lynch, aluminyum fiyatının ise bu yıl 2.550,  2012 yılında 2.750 Dolar/ton olacağını öngördü. Aluminyumda kapasite fazlalığını sürmekte olduğunu vurguladı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Mısır ve Tunus’a 6 Milyar Dolar Yardım

Dünya Bankası, Mısır ve Tunus’a ekonomilerini modernleştirmeleri  amacıyla gelecek iki yıl içinde 6 milyar dolar yardım yapacağını açıkladı.   Dünya...

Kapat