Eryılmaz: Halka Açılmak, Schengen Vizesi Almak Gibi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)   Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP) Müdürü Fuat Korhan Eryılmaz, halka açık şirket statüsüne kavuşmanın işletmelere ”Schengen vizesi” gibi bir avantaj yarattığını   söyledi. KOSGEB Başkan Yarımcısı Tuna Şahin ise GİP’e girecek işletmelere destek   olma kararı verdiklerini belirtti.
 

Ata Yatırım Menkul Kıymetler tarafından KOBİ’lerin yeni finansman   imkanlarından yararlanması ve borsaya kazandırılması amacıyla düzenlenen GİP   konferansları dizisinin ilki, Denizli Anemon Otel’de yapıldı.

 
Ata Yatırım Genel Müdürü Bülent Altınel, konferansın açılışında,   sanayileşen illerde sanayi ve ticaret odalarıyla işbirliği yaparak ”GİP   Konferansları” vereceklerini, KOBİ’leri borsaya kazandırmayı amaçladıklarını   söyledi.
 

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ise gelecek günlerde   şirketlerin sermayeyle ilgili önemli problemleri olacağını ileri sürerek, GİP’in,   kaynak sıkıntısı çeken KOBİ’lere yarar sağlayacağını ifade etti.
 

Ata Yatırım Menkul Kıymetler AŞ Yatırım Bankacılığı Genel Müdür   Yardımcısı Gonca Eğilmez İnegöl de son 10 yılda 360 şirketin borsada işlem   gördüğünü, 2023 yılında hedeflenen halka açık şirket sayısının bin olarak   açıklandığını belirtti.
 

Açılış konuşmalarının ardından, Ata Yatırım Menkul Kıymetler AŞ Genel   Müdürü Bülent Altınel’in yönetiminde gerçekleştirilen konferansta,   konuşmacılardan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Ortaklıklar Finansmanı Daire   Başkanı Kemal Karahan, şirketlerin halka açılmasının avantajlarının Türkiye’de   çok bilinmediğini ifade ederek, ”finansman” denildiğinde genelde bankalara   müracaat edildiğine dikkati çekti.
 

Bankaların kriz dönemlerinde kredi konusunda sıkıntı çıkarabildiğini dile   getiren Karahan, ”Sermaye piyasasından elde edeceğimiz kaynaklar, şirketler   açısından çok büyük katkılar sağlıyor. Her şeyden önce ucuz ve sürekli finansman   sağlıyor. Faizi yok, geri ödemesi yok. Halka açılmak kurumsallaşma ve şeffaflık   getirdiğinden, kredi almak kolaylaşıyor. Halka açık olmayan şirketlere göre daha   avantajlı koşullarda borçlanma imkanı oluyor” dedi.
  

İMKB GİP Müdürü Fuat Korhan Eryılmaz da ”Halka açık şirket statüsüne   dönüşmek, Schengen vizesi gibi bir şey. Sınırsız giriş çıkış vizesi aldığınızı   düşünün” diyerek, şunları kaydetti: ”GİP, temel fonksiyonu yerine getirdikten sonra faydalanabileceğiniz,   birçok alanı açan altın bir anahtar. Bunu elde etmenin en kolay yolu, hisse   senedi ihraç etmek. Kurul kaydına girip, oradan başlayıp, şirketinizi yatırımcı   nezdinde tanınır hale getirmek çok önemli. Bu, bir bebeğin yürümeye başlaması   gibi bir şey. Yürüdükten sonra yapılabilecek çok şey var. Bu kolay yol bile GİP’i   kurana kadar meşakkatli bir yoldu. Neden? Sermaye piyasasının gelişim sürecinde,   özelikle yatırımcının güvenini koruyabilmek için SPK, aracı ve borsa olarak son   derece seçici ve titiz davrandık. Çok katı kurallarımız vardı. Şirketlerin en   iyilerini seçip, yatırımcıya sunup, yatırımcı üzerindeki olumsuz etkileri   minimize edip bir taban oluşturduk. Borsayı biraz geliştirdikten, sermaye   piyasasını biraz düzene koyduktan sonra kolaylaştırıcı düzenlemeler yaptık.”
 

Sermayeye ulaşması gereken kesimin KOBİ’ler olduğunu vurgulayan Eryılmaz,   GİP’te farklı bir profili yatırımcıya sunmak istediklerini, tek istediklerinin   şirketin kendi gerçeklerini eksiksiz ve doğru biçimde ortaya koyması olduğunu   ifade ederek, ”Bazı kurallarımız var ama şartlarımız yok” dedi.
  

Eryılmaz, piyasaya girişin temel şartının ”piyasa danışmanı ile   çalışmak” olduğunu, şu anda hizmet veren toplam 12 piyasa danışmanı bulunduğunu,   tüm mekanizmanın piyasa danışmanları üzerine kurulduğunu, bunların halka arzdan   fayda sağlayıp sağlayamayacağını analiz edeceğini, açılacak fırsat penceresinden   yararlanmak için takipçi olunması gerektiğini anlattı.
 

-İŞLETMELERE GİP DESTEĞİ-
 

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi   Başkanlığı (KOSGEB) Başkan Yardımcısı Tuna Şahin da KOBİ’lerin kurumsal   yapılarını ve iç dinamiklerini güçlendirecek bir yapı oluşturulması hedefiyle   geçen yıl KOSGEB desteklerini içeren programlar hazırlandığını, bunlara ilave   olarak ”Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı” da hazırlandığını söyledi.

 
Şahin, programla ilgili şu bilgileri verdi: ”GİP’e gireceklere, işletme bazında 100 bin lira destek sağlamaya karar   verdik. Hangi kalemler üzerinden sağlayacağız? Piyasa danışmanı, bağımsız denetim   hizmeti ve kurul kayıt ücretinde. Sistemin başladığını Denizli’den deklare   ediyoruz. Bundan faydalanmak isteyenler bugünden itibaren KOSGEB’e giderek   başvuruda bulunabilir.”
 

NOT: İMKB 1 TEMMUZ’DAN İTİBAREN TEMETTÜ ENDEKSLERİNİ HESAPLAYACAK
 

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), 1   Temmuz 2011 tarihinden itibaren İMKB Temettü Endeksi’nin hesaplanacağını duyurdu.
 

İMKB’den yapılan yapılan açıklamaya göre, bugün yapılan Yönetim Kurulu   toplantısında, İMKB Temettü Endeksi ve İMKB Temettü 25 Endeksi’nin hesaplanmaya   başlanmasının kararlaştırıldığı belirtildi. Yapılan açıklamada, oluşturulan temettü endekslerine ilişkin kurallara,   endekste yer alacak şirketlere ve endeksin hesaplanmasına ilişkin ayrıntılara   İMKB’nin web sitesinden ve Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan (KAP) ulaşılabileceği   kaydedildi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bazı Ekonomik Sorunlar Beklediğimizden Uzun Sürebilir

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, Amerikan ekonomisini yavaşlatan sorunlardan bazılarının gelecek yıl da sürebileceğini söyledi.   Bernanke, Fed’in iki gün...

Kapat