Erkan: Yılı 30′a Yakın Halka Arzla Tamamlayacağız

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, ”Yıl sonuna kadar 2 ya da 3 şirket daha halka arz olacak. 30′a yakın bir rakamla bu yılı tamamlayacağız gibi görünüyor” dedi.          
  

İMBK’nin Olağanüstü Genel Kurulu, Borsanın İstinye’deki merkezinde başladı. Hüseyin Erkan, burada yaptığı konuşmasında, İMKB’deki son dönem çalışmalarını anlattı.          
   

İMKB’de işlem hacmi ve işlem gören şirket sayısı açısından ciddi   gelişmeler yaşandığını belirten Erkan, geçen yıl borsada işlem hacminin 3,2 trilyon dolar olduğunu, yıl sonunda yine bu rakamlara ulaşılabileceğini bildirdi.          
 

Sabit getirili menkul kıymetlerin yüzde 85′inin Borsa’dan geçmesinin sağlandığını anlatan Erkan, ”En büyük organize repo piyasasına sahibiz. Türkiye’de biz bunu gerçekleştirdik, diğer borsalara da örnek oluyoruz” dedi.          
  

Erkan, halka arzlar aracılığıyla ekonomiye önemli kaynak sağlandığını, 2005-2009 döneminde toplam halka arz gelirlerinin 51,5 milyar dolara ulaştığını bildirdi.          
  

Halka arz seferberliğine de devam ettiklerini anlatan Erkan, şirketlerle bire bir temas kurduklarını, onlara uzak olmadıklarını anlattıklarını söyledi.          

  
Hüseyin Erkan, 1990-2000 yılları arasında halka arz ortalamasının 24 şirket olduğunu, sonrasında bu sayının 6′ya düştüğünü belirterek, ”Yıl sonuna kadar 2 ya da 3 şirket daha halka arz olacak. 30′a yakın bir rakamla bu yılı tamamlayacağız gibi görünüyor” dedi.          
  

Erkan, 2011 sonunda ”Serbest İşlem Platformu”nu da devreye alacaklarını belirterek, 20′nin üzerinde şirketin de bu platformda işlem görmeye başlayacağını kaydetti.     

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD Ne mi Olacak ? Buyrun O Zaman

EUR/USD paritesinde öğle saatlerinde dış kaynaktan gelen haberler neticesinde paritede agresif hareketler meydana gelmiştir. Parite teknik olarak gün içerisinde 1,3320...

Kapat