Ergün: Türkiye Ekonomisi Yüzde 7 ve Üzerinde Büyüyebilir

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, NTV televizyonunda katıldığı bir programda Türkiye ve dünyadaki son ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, sanayi üretiminde aylık bazdaki yavaşlamanın bir anlamda yatay bir gidiş   ve kontrollü bir büyüme olduğunu belirterek, ”Son sürat gaza basılmış bir büyüme değildir, bu kontrollü bir büyümedir” dedi. Bakan Ergün, sanayi üretimindeki artışa bakıldığı zaman Türkiye ekonomisinin 2011 yılını yüzde 7 ve üzerinde bir büyüme ile kapatabileceğini şimdiden söylemenin mümkün olduğunu da bildirdi.

 

Dünyada zaman zaman hem siyasi atmosferde hem de ekonomik atmosferde   beklenmeyen veya istenmeyen gelişmeler olabileceğini belirten Ergün, bu   durumlarda ülkelerin kendi iç dinamiklerinin nasıl koruduğunun önemli olduğunu   söyledi. Bakan Ergün, Türkiye’nin hem dünyadaki tüm bu gelişmeleri yakın takip   eden hem de bu gelişmelerin kendisi üzerindeki olumsuz etkilerini büyük çapta   bertaraf edebilecek iç dinamiklere sahip bir ülke olduğunu kaydetti.
 

Avrupa ve ABD’deki gelişmelerin konjonktür olarak Türkiye üzerinde bazı   olumsuz etkileri olabileceğine işaret eden Ergün, bu etkileri sınırlı tutmaya   çalıştıklarını vurguladı. Bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte yapılacak toplantıda   Türkiye ve dünyadaki siyasi ve ekonomik gelişmelerin değerlendirileceğini de   belirten Ergün, ”Bugün saat 15.30′da parti genel merkezindeki ekonomiden sorumlu   arkadaşlarımızın da katılacağı bir şekilde toplantıyı icra edeceğiz” dedi.
 

-DÖVİZ KURU RAHATSIZ EDİCİ DÜZEYDE DEĞİL-
 

Döviz kurunun şu anda bulunduğu düzeyin çok rahatsız edici bulunmadığını   fakat bunun üzerindeki düzeylerin rahatsız edici olabileceği yönünde piyasada bir   algılama bulunduğunu anlatan Nihat Ergün, ”Kurla ilgili çok uzun tartışmalar   yaptı Türkiye. ‘Çok yüksek’ denildi ‘cari açığın en önemli nedenlerinden bir   tanesi’ denildi. Merkez Bankası da bazı tedbirleri aldı biliyorsunuz. Tüm bunlar   dövizle alakalı bir yükseliş trendini de karşımıza çıkardı. Bu sefer de ‘belli   bir noktanın ötesine geçir mi’ diye endişeler ortaya çıktı. Ona dair Merkez   Bankası elindeki argümanları kullanıyor” şeklinde konuştu.
 

Döviz geliri olanların dövizle iş yapmalarının bir sorun teşkil   etmediğini kaydeden Ergün, zaten şu anda dövizle borçlanan işletmelere bakıldığı   zaman bunların neredeyse tamamının döviz geliri olan işletmeler olduğunun   görüldüğünü söyledi. Bakan Ergün, ”Her zaman şunu tavsiye ediyoruz  döviz geliriniz yoksa TL   ile alışverişinizi yapın, borçlanmasını TL ile sürdürün. Döviz geliri olanlar   dövizle borçlansınlar, dövizle alışveriş yapsınlar” diye konuştu.

 

-SANAYİ ÜRETİMİNDE AYLIK BAZDAKİ YAVAŞLAMA-

 
Sanayi üretiminde aylık bazdaki yavaşlamayı değerlendiren Ergün, şunları   söyledi:
 

”Sanayi üretiminde aylık bazdaki yavaşlama bir anlamda yatay gidiş. Çok   minik yavaşlamalardır bunlar. Bir taraftan ayağımızın da frende olması   gerektiğini her zaman konuşuyorduk. Her zaman bu kontrollü gidiş, yani kontrollü   bir büyüme stratejisinin olması icap ediyordu. O kontrol mekanizmaları devreye   girdi ve bu kontrollü gidiş devam ediyor.
 

Ama buna rağmen yıl sonu itibariyle baktığımızda, Türkiye’de sanayi   üretiminin bir önceki yıla göre önemli bir artış göstermiş olacağını ve büyümenin   öncü göstergelerinden biri olan sanayi üretimiyle birlikte değerlendirdiğimizde, Türkiye ekonomisinin 2011 yılını yüzde 7 veya üzerinde bir büyüme ile   kapatabileceğini şimdiden söylemek mümkün. 2010 yılında yüzde 8,9 oranında büyümüştük. 2011′in ilk çeyreğinde yüzde 11′lik bir rakamla karşılaştık. İkinci   çeyrek rakamları önümüzdeki aylarda ortaya çıkacak. Ama gidişata baktığımızda ne   görüyoruz? Gidişat bize Türkiye ekonomisinin bugünkü dünya şartlarında 2011 yılında yüzde 7′ler civarında bir büyüme göstereceğini ortaya koyuyor. Sanayi   üretimindeki gelişmeleri bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor. Bu kontrollü bir   büyümedir. Yani işte son sürat gaza basılmış bir büyüme değildir. İyice fren   yapılmış bir fren de değildir. Mekanizmalar devrededir.”
 

-MERKEZ BANKASININ ALDIĞI KARARLAR-

 

Merkez Bankasının dünyadaki gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki   muhtemel etkilerini analiz ederek kararlar aldığını anlatan Ergün, Bankanın son aldığı kararların dış pazarlardaki gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerinde   durgunluğa yol açabilecek olumsuz bir tablo karşısında aldığını söyledi.
 

Ergün, ”Merkez Bankası biraz da proaktif davrandı diye eleştiriler oldu.   Ama ABD’deki not indirimi ortaya çıktıktan sonra bu yorumlardan bir kısmı terse   döndü. ‘İyi olmuş bunlar, demek ki bazı şeyler öngörülmüş’ diye düşünülmeye   başlandı” dedi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kıbrıs Rum: Kabadayı Türkiye

Akdeniz'deki yeraltı kaynakları için çalışmalara başlayacak olan Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye'nin tepkisini "kabadayılık" olarak niteledi

Kapat