Ergün: D-8 Ülkelerinin Ticaret Hacmi 100 Milyar Doları Aştı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat   Ergün,D-8 ülkelerinin kendi aralarındaki ticaret hacminin 2009 yılında 66 milyar   dolar iken, 2010 yılında 100 milyar dolar seviyesini aştığını belirterek, ”Bu   kadar büyük potansiyeli olan ülkelere, daha büyük ticaret rakamları yakışır. Ben   önümüzdeki 5 yıl içinde 200 milyar dolar ticaret hacmine ulaşacağımızı   düşünüyorum” dedi.          
 

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ”D-8 Sanayi Bakanları Zirvesi”nde   yaptığı konuşmada Ergün, İstanbul’un, bundan 14 yıl önce, D-8′in kurulma sürecine   de ev sahipliği yapmanın onurunu yaşadığını kaydetti.          
 

Ergün, D-8′in kurulmasının, sadece o gün masada bulunan 8 ülkenin sosyal,   siyasi ve ekonomik gücü açısından değil, dünya genelinde adalet, barış ve   kalkınmanın sağlanması için de önemli bir adım olduğunu belirtti.          
 

Dünyadaki kaynakları adil bir şekilde paylaşmanın ve işbirliğinin,   adaletin ve barışın hüküm sürdüğü bir dünya kurmanın mümkün olduğuna   inandıklarını ifade eden Ergün, insanlık tarihinin, özellikle son birkaç   yüzyıldır, bu alanlarda ne yazık ki birçok olumsuz sahneyle dolu olduğunu   söyledi.          
 

Bakan Ergün, gelişmiş ülkelerin güç dengeleri uğruna, dünyanın birçok   yerinde masum sivillerin hayatını kaybettiği, açlık ve fakirlikle karşı karşıya   kaldıklarını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:          
 

”Küresel krizde de şahit olduğumuz gibi, Wall Street’te dönen finansal   oyunlar, tüm dünyada birçok insanın varlıklarını ve birikimlerini yitirmelerine,   işlerini kaybetmelerine neden olmuştur. Ben dünyada yaşanan her türlü zulüm ve   haksızlıkta, bizim gibi ülkelerin önemli sorumluluk taşıdığına inanıyorum. Kendi   potansiyelimizi hayata geçirmede, dünya üzerinde dengeleri sağlamada ve dünyaya   yeni teklifler sunmada yetersiz kaldık.          
 

İşte bu nedenle, ülkelerimizin tek tek ve birlikte atacakları her adım,   dünyanın çehresini de değiştirecektir. Aramızda kuracağımız işbirliği, ekonomik   gücümüze olduğu kadar dünya üzerindeki siyasi etkinliğimize de yansıyacaktır.   Kendi insanımız için doğru politikalar üreterek, bilgi ve tecrübelerimizi   paylaşarak, aramızdaki işbirliğini artırarak, çok iyi işler başaracağımıza   inanıyorum.”                    
 

-”D-8 ülkeleri arasındaki ticaret hacmi yeterli değil”                    

 

D-8 organizasyonunun, kurulumundan sonraki ilk yıllarda, kendisinden   beklenen atılımın gerisinde kaldığını belirten Ergün, ancak bu tür yeni ve genç   organizasyonlar için, bunun normal karşılamak gerektiğini kaydetti.         

 
Ergün, Avrupa Birliği’nin de, vize muafiyeti ve ortak para birimi gibi   uygulamalarına son 10-15 yılda geçebildiğini anımsatarak, son birkaç yıldır, D-8   üyesi ülkelerde tek tek yaşanan canlanmaların, D-8′e de olumlu bir şekilde   yansıdığını vurguladı.          
 

Bu yıl Arap ülkelerinde ve Kuzey Afrika’da yaşanan halk hareketlerinin,   dünyada yeni bir dönemin başladığına işaret ettiğini aktaran Ergün, Arap   Baharı’nın herkese verdiği mesajın  İnsanların artık özgürlük ve refahı bir arada   talep etmesi olduğunu ifade etti.          
 

Bakan Ergün, Türkiye olarak, bir yandan insanların hayat standartlarını   geliştirirken, diğer yandan dünya ülkeleriyle iyi ilişkiler kurmaya da büyük önem   verdiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:          
  

”1 milyara yakın nüfusuyla geniş bir coğrafyayı temsil eden, büyük bir   ekonomik potansiyele ve çeşitli kaynaklara sahip olan D-8 ülkeleriyle   ilişkilerimizi de bu açıdan değerlendiriyoruz. D-8 ülkeleri arasındaki ticari,   sanayi ve teknik alandaki işbirliğini çok daha yukarılara taşımayı arzu   ediyoruz.          

   

Hükümetimizin göreve başladığı 2002 yılında D-8 ülkeleriyle yaptığımız   ticaret hacmi 2,9 milyar dolar idi, 2010 yılında 20 milyar dolar seviyesine   çıkmıştır. D-8 ülkelerinin kendi aralarındaki ticaret hacmi de 2009 yılında 66   milyar dolar iken, 2010 yılında 100 milyar dolar seviyesini aşmıştır. D-8   üyelerinin kendi aralarındaki ticaret hacmi, toplam ticaret hacimlerinin yüzde   7 sine tekabül etmektedir. Bu rakamlar elbette sevindiricidir, ancak yeterli   değildir. Bu kadar büyük potansiyeli olan ülkelere, daha büyük ticaret rakamları   yakışır. Ben önümüzdeki 5 yıl içinde 200 milyar dolar ticaret hacmine   ulaşacağımızı düşünüyorum.”                    -”Türkiye’den daha iyi bir yatırım ortamı bulmak çok zordur”                    
 

Bakan Ergün, D-8′in faaliyetlerini, iş adamlarının ticaret ve yatırım   kararlarını doğrudan etkileyecek bir şekilde genişletilmesi gerektiğini   vurgulayarak, bu yıl yapılan toplantılarda, işadamlarının kurulacak masalarda bir   araya gelmelerinin ve iş görüşmesi yapmalarının da yeni ve önemli bir adım   olduğunu söyledi.         
 

Türkiye’nin ekonomik performansına ilişkin de bilgiler veren Ergün,   Türkiye ekonomisinin ekonomik krizden güçlenerek çıkan ekonomilerden biri olduğu   kaydetti.          
 

Ergün, 2011 yılının tamamında Türkiye ekonomisinin yüzde 7′nin üzerinde   bir büyüme performansı göstereceğini bildirdi.          
 

Türkiye’nin ekonomik göstergelerinin ve performansının dikkate   alındığında, Türkiye’nin sadece ticaret için değil, yatırım için de önemli bir   potansiyel durumunda bulunduğunu anlatan Ergün, ”Özellikle Avrupa pazarına   açılmak isteyen dostlarımız için, Türkiye’den daha iyi bir yatırım ortamı bulmak   çok zordur. Türkiye’de yatırım yapan yabancı girişimciler, yerli girişimcilerin   sahip olduğu her türlü avantaja sahiptir. Bu alanlarda sahip olduğumuz   tecrübeleri D-8 üyesi ülkelerle paylaşmaya hazır olduğumuzu ifade ederken, aynı   zamanda girişimcileri Türkiye de bulunan bu imkanlardan yararlanmaya davet   ediyorum” diye konuştu.                    
  

-Ortak otomotiv üretimi…-                    
 

Bakan Ergün, burada alınan kararların hayata geçirilmesi konusunda, bütün   üye ülkelere sorumluluklar düştüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:          

 
”Burada toplanır, bazı kararlar alır ama bu kararları hayata   geçiremezsek, bu toplantının amacına ulaşamaz ve arzu edilen başarıyı da yakalayamayız. Mesela İran’da gerçekleşen toplantıda, üye ülkeler arasında bir   otomotiv çalışma grubu kurulması yönünde karar almıştık.          

 
(D-8 ülkeleri arasında) Ortak otomotiv üretimi, eğitim, ARGE merkezi   kurma gibi konularda çalışacak olan böyle bir derneği bir an önce hayata   geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Türkiye olarak, burada alınacak kararların   hayata geçmeleri için her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bir kere daha   ifade etmek istiyorum. Ben ev sahibi ülkenin bir bakanı olarak burada alınan   kararların bizzat takipçisi olacağım. Diğer Bakan arkadaşlarımın da aynı iradeyi   göstereceklerine inanıyorum.”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yaşar Erdinç: Piyasalardaki Kötüleşme Hızlandı

Piyasalar haftanın ikinci gününe  hafif stresli başladı. Sabah saatlerinde artıda ve yüzde 0.60 yukarıda olan dow ve S&P future’ları şu...

Kapat