Erdoğan’dan YİNE Sıfır Faiz Vurgusu

Başbakan Erdoğan, Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonunun (TUSKON) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’na katılarak konuşma yaptı.

Son ekonomik gelişmelere ve ekonomik hedeflere değinen Erdoğan, konuşmasında şu noktaların altını çizdi:
Enflasyonda tek haneli rakamlara geldik. Borçlanma faizleri geriledi. Faiz ABD’de, Japonya’da yüzde 0.25 düzeyinde neden Türkiye’de bu düzeyde olmasın? Reel faizi adeta sıfırlamalıyız. Türkiye bu hedefi yakalayabilecek güçte. Morallerimizi her daima yüksek tutacağız. İstikrarı güven ortamını muhafaza edeceğiz, Türkiye ilerleyecek…”

Türkiye’nin IMF’ye şu anda 5,2 milyar dolar borcu olduğunu dile getiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, borcunun 2012 yılı itibariyle kapanacağını belirtti.
Erdoğan yaptığı konuşmasında TUSKON‘un çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dünyada artık toprakların fethi değil gönüllerin fethinin anlam taşıdığını ifade eden Başbakan Erdoğan, “Bugün artık dünyada askeri gücünüz, tankınız, tüfeğiniz değil. Ekonomik gücünüz, diplomatik gücünüz daha büyük anlam ifade ediyor. Bugünün dünyasında toprakların değil gönüllerin fethi, gönüllerde yer edinmek, güven kazanmak her şeyin ötesinde anlam taşıyor. Biz 8 buçuk yıldır böyle bir mücadelenin içerisindeyiz. Ulaşabildiğimiz her yerde Türkiye’nin dayanışma ve paylaşma gayretlerini iletiyoruz.” diye konuştu.
Nisan ayında ihracat rakamlarının artış kaydettiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, “İlk 4 ayda ihracat artışımız yüzde 22, geriye dönük 12 aylık artışımız ise 122 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu trend böyle devam ederse yıl sonunda 132 milyar doları aşmış olacağız. Böyle devam ederek 2023 hedefimiz içinde olan 500 milyar dolar hedefinede ulaşırız. İnanın onu da hep birlikte aşacağız. Yine bu şekilde ve burada güzel bir gelişmeyi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Türkiye’nin IMF’ye borcunu biz devraldık 23,5 milyar dolar olarak, küresel kriz ortamına rağmen biz bu süre içinde yaklaşık 3 yılı aştık. Biz bir Stand-by anlaşması yapmadan ödedik. Şuanda 5,2 milyar dolar borcumuz var IMF’e. Biz bunu şuan da ödeyebiliriz böyle bir sıkıntımız yok ama zaten düşük oranda faizli olduğu için rahat rahat ödeniyor, ‘varsın öyle gitsin’ dedik olay bu. Yeni kredi almadığımız gibi borçlarımızı da belirlenen takvim içerisinde ödemeye devam ediyoruz. Dün itibariyle bu borcumuz bizim nedenli yere bastığımızı ifade ediyor. İnşallah 2012′de biz bu borcu tamamen kapatıyoruz ve Türkiye’nin IMF’e borcu kalmıyor.” ifadelerini kullandı. (Kaynak:  Habertürk)

ANALİZ:  Yapmayın Sn Erdoğan

Bugün açıklanan enflasyon verilerinin ardından Goldman Sachs, Citi Group ve JPMorgan Türkiye’de parasal duruşun aşırı gevşek olduğuna dair raporlar yayınladı.  Bu üç devin tüm dünyada fikir birliği içinde olduğu nadir ülkelerden biri Türkiye. Ne demek aşırı gevşek parasal duruş?  FAİZLER EKONOMİDE İSTİKRARI SAĞLAMAK İÇİN ÇOK DÜŞÜK DEMEK.  Sn Başbakan, sıfır reel faiz politikanızda israr etmeniz halinde başımıza  NELER geleceğini benden dinlemeyin, lütfen Maliye Bakanımız Sn Mehmet Şimşek’den bir brifing alın. Kendisi de 6 yıl Merrill Lynch’de çalıştı.  Bu konuları çok iyi bilir.  Türkiye’yi krizin kucağına itiyorsunuz bu söylemle.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Gözler Çekirdek Göstergelerde…

TÜİK tarafından açıklanan fiyat endekslerine göre, Nisan’da tüketici fiyatları aylık bazda %0,87 artarak, bizim %1’lik tahminimizin altında ama piyasanın %0,9’luk...

Kapat