Erdem Başçı: Türkiye Dış Şoklara Karşı Dayanıklı

Başkanı Erdem Başçı, açık pozisyonlar olması durumunda kurlardaki dalgalanmaya   karşı toleransın daha az olduğunu bildirerek, ”Açık pozisyon yoksa daha rahat   dalgalı kur rejimini uygulayabiliyorsunuz. Açık pozisyonunuzu sınırlamanız iyi   bir şey” dedi.          

Başçı, Pamukkale Üniversitesi tarafından düzenlenen ”10. Ekonomi Yaz   Seminerleri 2011” kapsamında ”Para Politikaları” konulu konferans verdi.   Konferansta kurlardaki dalgalanma ve açık pozisyon konusuna değinen Başçı, açık   pozisyon olması durumunda kurlardaki dalgalanmaya karşı toleransın daha az   olduğunu kaydetti.          

Erdem Başçı, ”Açık pozisyon yoksa daha rahat dalgalı kur rejimini   uygulayabiliyorsunuz. Açık pozisyonunuzu sınırlamanız iyi bir şey” dedi.          Döviz pozisyonlarında kamu ve özel sektörün, dövizde net açık pozisyonda   değil, daha dengeli bir pozisyonda olmasında fayda olduğunu bildiren Başçı,   ”hatta bazıları der ki belki biraz uzun pozisyonda yani fazla döviz pozisyonda   bile olsa daha iyi olabilir diye algılayanlarda da var” dedi.          Başçı, konferansın sorular bölümünde ise net ihracatın önceki çeyreğe   göre büyümeye artı katkı yapmasını beklediklerini, enflasyon hedeflemesinin de   kesinlikle devam edeceğini söyledi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Sayfamızı Tavsiye Ediyor musunuz?

Sevgili Okurlarımız, Değerli büyüğüm ve ortağım Atilla Yeşilada ile birlikte oluşturdugumuz www.ekonomihaberyorum.com sitemizde sizlere ekonomi haberlerini ve piyasa görüşlerini ulaştırmaya...

Kapat