Erdem Başçı’nın 4 Korkusu

Alınan tüm önlemlere rağmen, güçlü iç talep ve artan dış ticaret açığı, yeni önlemlerin yanı sıra Maliye’nin devreye girmesini gerekli kılabilir.

Merkez Bankası başkanlığını Durmuş Yılmaz’dan devralan Erdem Başçı’yı seçim sonrasında zor bir dönem bekliyor.

Merkez Bankası’nın kasımdan bu yana aldığı önlemlere rağmen, iç talebin güçlü seyrini koruması, kredi artış hızının istenen seviyeye düşmemesi, dış ticaret açığının artmayı sürdürmesi ve kırılganlığı arttıran sıcak para girişinin kesintiye uğramaması, Merkez Bankası’nı kredibilite açısından bir hayli zorlayacak.

Munzam karşılıklardaki hızlı artışla bankaların kârlılığında yüzde 20 civarında bir düşüşe neden olan Merkez Bankası’nın aldığı önlemler için yılın ikinci çeyreği kritik bir önem taşıyor.

Yeni önlemler gelebilir

Son açıklanan verilerin moralleri bozduğuna dikkat çeken analistler, önlemlerin etkisinin beklentileri karşılamaması durumunda yeni önlemlerin devreye alınacağı konusunda hemfikir.

Bu ay toplanacak Para Politikası Kurulu toplantısında da TL munzam karşılıklarında bir artış olabileceğine işaret edilirken, Merkez Bankası’nın daha sonraki adımlarının ise dövize müdahale ve daha erken bir faiz arttırımı olabileceği yorumları yapılıyor.

Merkez Bankası’nın ekonomideki ısınmayı durdurmak ve cari açığı frenlemek için şu an tek başına bırakıldığının altını çizen uzmanlar, “Merkez’in tek başına mücadele edemeyeceği ortada. BDDK ve Maliye’nin bu operasyonun içine girmesi beklenebilir.

Özellikle hükümet kanadında rahatsızlık yaratan kredi türlerine yönelik olarak KKDF ve BSMV oranlarında artış olabilir. Otomotivle ilgili yeni düzenlemeler gelebilir” uyarısında bulunuyor.

Merkez Bankası’nın yeni önlemlerinin yanı sıra, para politikasının yeterli etkiyi göstermesi durumunda maliyenin devreye girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

1- DIŞ TİCARET AÇIĞI

Açık martta 9.8 milyar dolarla rekor kırdı. Üç aylık açık yüzde 97 artarak 24.6 milyar dolar oldu. Cari açığın nisanda en az 8 milyar dolar olması bekleniyor.

2- SICAK PARA

Kırılganlığı arttıran sıcak para girişi artarak devam ediyor. 4 Mart-15 Nisan tarihleri arasında borsa ve Hazine kâğıtlarına 6.5 milyar dolarlık giriş oldu.

3- İÇ TALEP CANLI

Önlemlere rağmen özellikle otomotiv ve beyaz eşyada iç talep hâlâ güçlü. İMKB’deki 4 otomotiv şirketinin ilk çeyrek satışları ortalama yüzde 40 arttı.

4- KREDİ ARTIŞI

15-22 Nisan arasında haftalık artış hızı yüzde 0,1’e ise de, yüzde 35 olan yıllık artış, yüzde 20-25’lik hedefin hâlâ çok uzağında bulunuyor.

Kaynak:  PARATREND, B. E.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Credit Suisse, S&P500 1275 Puana Çıkardı

Credit Suisse stratejisti Doug Cliggott, ABD Doları’ndaki zayıflığa bağlı olarak şirketlerden güçlü karlar gelmesinin beklendiği belirterek  S&P 500 için 2011...

Kapat