Erdal Sağlam: 2 Mehmetlerin Kavgası Turkcell’e Zarar Verebilir

Maliye’nin çok eski bir vergi dosyasını gündeme getirip, bu dosya üzerinden Turkcell’deki Mehmet Emin Karamehmet’in hisselerine ihtiyati haciz uygulaması piyasalarda şaşkınlık yarattı. Turkcell’in ortaklık yapısıyla ilgili tartışmalarda ilgili bakanlar “Turkcell’in Türk şirketi olarak kalması lazım” şeklinde demeçler vermiş, genel kurula hükümet komiseri gönderilmemesine gidecek kadar “kesin tavır” koymuşlardı. Bu durum hükümetin, şirketin yabancı ortakları ve bağlı bulundukları ülke yönetimleri tarafından eleştirilmesine neden olmuştu. Buna rağmen hükümet Karamehmet’in arkasında durmuş ve geçen haftaya kadar bu tavrını sürdürmüştü.

Ancak Maliye’nin Karamehmet’le ilgili tozlu bir dosyayı raftan indirmesi ve bunun ucunun ihtiyati haciz ile yine Turkcell hisselerine dokunması piyasalarda ‘hükümetin desteğinin bitmesi’ şeklinde yorumlandı. Vergi borcunun Başkent Gaz parası için kaynak aranan bir döneme gelmesi ise bu yorumların en önemli etkenlerinden biri olarak gözüktü.
Turkcell gibi bir şirketin bu ihtiyati haciz nedeniyle zor duruma düşeceğinin açık olduğu, yabancı ortakların yeniden bir atağa girişerek Turkcell’i ele geçirme çabasına girişebileceği görülüyor. Bu da ister istemez, küçük hissedarlar da dahil piyasayı yakından ilgilendiriyor. Piyasada yoğun biçimde, yabancı ortakların yeni bir girişiminde bu kez hükümetin Karamehmet’in yanında yer almayacağı konuşuluyor. 

(Bu çok ilginç yazının tamamını radikal.com.tr den takip etmenizi dileriz, Erdal Sağlam, “Tozlu dosya ilginç zamanla raftan indi”)

Tukcell:  Bizi bağlamaz

Turkcell yönetimi ise haciz kararının şirketi etkilemeyeceğini Turkcell’in adım adım hedefine yürüdüğünü beyan etti.

Mehmet Emin Karamehmet’e ait Çukurova Grubu’nun Turkcell’deki hisselerine getirilen 1.2 milyar liralık ihtiyati haciz, zaten yönetiminde yaşanan çekişme nedeniyle temettü dağıtamayan telekom şirketiyle ilgili yatırımcıların yeniden tedirgin olmasına neden oldu. Turkcell’in konuyla ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklamayı borsa kapandıktan sonra yapması nedeniyle etkisi henüz hisse fiyatına yansımadı.
Milliyet’e konuyla ilgili bilgi veren üst düzey bir Turkcell yetkilisi, geçmişte yabancı ortaklar ve Çukurova Grubu arasında yaşanan davalarla karmaşık yapıda şirket performansının olumsuz yönde etkilenmemesi adına hareket ettiklerini hatırlatarak mevcut durumu da bu şartları göz önünde bulundurarak değerlendirmek gerektiğini söyledi.
Çukurova Grubu’nun geçmişten kaynaklanan borcu dolayısıyla Turkcell hisselerine ihtiyati haciz işlemi uygulandığını, operasyon gözüyle bakıldığında “onlarla bizim hiçbir ilgimiz yok” diyecek kadar konunun Turkcell yönetimiyle ilgisiz olduğunu belirten kaynak, “Yaşanan son durum Çukurova Grubu’nun çözmesi gereken bir konu. Biz buna müdahil olamayız, işlerimizi de yaşanan bu olumsuzluğa bakarak yönlendirmeyiz söyledi.

‘İşimize odaklandık’
Turkcell’in hedeflerini açıkladığını, 2011 yılında gelirde yüzde 3.3-6.6 bandında büyüme doğrultusunda yollarına devam ettiklerini ilk çeyrek ve sonraki döneme bakıldığında Turkcell çok iyiye gidiyor diyebileceğini söyleyen yetkili biz tamamen işimize odaklanıyoruz. Operasyon tarafında ne yapabiliriz, yeni nasıl adım atabiliriz, gelir ve kârımızı nasıl yükseltiriz, tek işimiz bu” dedi.
Turkcell yönetiminin bu konularla ilgisi olmadığı şu anda Anadolu’nun dört bir yanına dağılmış Turkcell tepe yönetim takımından da anlaşılacağını belirten yetkili, “Adana’dan Urfa’ya, Mersin’den Trabzon’a şu anda üst yönetim olarak teknolojiyi nasıl taşıyabiliriz bunun görüşmelerini yapıyoruz.  Bu konular bizim tamamen dışımızda. Turkcell’in ortakları şirketin yönetiminde operasyon gözüyle değerlendirildiğinde bir denetim mekanizması. Bu nedenle son yaşanan olayın performansı etkileyeceğini düşünmüyoruz” diye konuştu. (Milliyet,  Şükrü Andaç)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Üç Seçim Anketimiz Daha Oldu: MHP Ne Yapıyor?

Samanyoluhaber.com 3 anket daha yayınladı.  Başka kaynaklardan teyid edemediğimiz, bu anketlerde, sonuçlar şöyle veriliyor: İşte Genar, ANAR ve A&G’nin yaptıkları...

Kapat