Engin Koç: Euroda Sert Bir Yükseliş Görülebilir

EUR/USD
 

Yunanistan’da protestolar devam ederken,yatırımcılar harcamaları kısma paketinin onaylanacağı konusunda iyimser. Yunanistan’ın yaşadığı mali kriz konusunda çözüm bulunacağı beklentileri EUR/USD paritesindeki sert düşüşün, trende dönüşerek paritede bir çöküş yaşanmasını engelledi. Bu nedenle bu paketin parlemento’da onaylanması durumunda paritede sert bir yükseliş görülebilir. Bu nedenle bugün alış yönünde pozisyonlar açarak, 1.4415 ve 1.4495 seviyelerine kademeli olarak kar al emrileri girilmesini tavsiye ediyoruz. Bu pozisyonlar için stop seviyesi 1.4230’da bulunuyor.

  
GBP/USD

 
GBP/USD paritesinde düşüş baskısı devam ediyor. Paritede 1.5910 seviyesinde güçlü bir destek olduğunu görüyoruz. Gün içinde bu destek seviyesi tekrar test edilebilir. Paritenin 1.6000-1.6020 aralığının altında işlem görmesi, teknik olarak aşağı yönlü baskının devam edeceğine işaret ediyor. Bugün için yönünde pozisyon açılarak 1.5810 seviyesine kar emri girilmesi ve 1.6030 seviyesine stop emri girilmesinin uygun olacağını düşünüyoruz.
 

USD/JPY

 
USD/JPY paritesi 80.00 seviyesindeki destekten başlattığı toparlanma hareketine devam ediyor. Bu sabah itibarıyla 81.02  seviyesinde hareket eden parite, yükselişine devam edebilir. USD/JPY paritesi 80.80 desteğinin üzerinde kaldığı sürece yükseliş için teknik olarak güçlü kalacaktır. Gelinen seviyelerde bugün de kar satışlarının karşılanarak, alımların gelmeye devam etmesi halinde önümüzdeki günlerde 82.00 seviyesinin test edildiğini görebilir. Bugün için USD/JPY paritesinde alış yönünde pozisyon açılmasını tavsiye ediyoruz. Bu pozisyon için 81.95 seviyesine kar al emri ve 80.65 seviyesine de stop emri girilmesinin uygun olacağını düşünüyoruz.
 

USD/TRY
 

Yurt içinde son haftalarda daha da artan ekonomiyi soğutma önlemleri TL’nin değer kaybetmesine neden oluyor. Paritenin Nisan 2009’da gördüğü 1.6360 seviyesini iki yıl sonra test ederek bu direnci kırdığını görüyoruz. Paritenin destek haline gelen 1.6360 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece 1.6500 civarında daha stabil bir şekilde hareket ettiğini görebiliriz. Bugün için yurt içi piyasaların açılmasıyla birlikte paritenin 1.6360 desteğine doğru gerilemesi halinde bunun bir alım fırsatı olarak değerlendirilmesini tavsiye ediyoruz. Bugün için alış yönünde pozisyon açılması ve 1.6450 seviyesine kar al emri, 1.6310 seviyesine de stop emri girilmesinin uygun olacağını düşünüyoruz.
 

PETROL
 

115 dolar seviyesi civarında hareket eden petrolün oldukça hızlı bir şekilde değer kaybederek 90 dolar seviyesinin de altına gerilediğini gördük. Bu durumun petrolde aşırı satışa işaret ettiğini ve alım yönünde pozisyon açmak için uygun seviyelere gelindiğini daha önceki bültenlerimizde de belirtmiştik. Bugün için alış yönünde pozisyon açarak 92.15 seviyesine kar al emri girilmesinin uygun olabileceğini düşünüyoruz. Bu pozisyon için stop seviyesi 89.60’da bulunuyor.
 

ALTIN

 
USD’deki değer artışı ve genel olarak emtia piyasasının düşüşe geçmesi nedeniyle, altın geçtiğimiz haftanın sonuna doğru daha da değer kaybetmişti. 1500 dolar seviyesinin oldukça önemli olduğunu ve altın fiyatlarının bu önemli seviyenin üzerinde tutunduğunu görüyoruz. Bu nedenle bugün için alış yönünde pozisyon açılarak 1513 seviyesine kar al emri girilmesinin uygun olabileceğini düşünüyoruz. Bu pozisyon için stop seviyesi olarak 1595 seviyesinin girilmesi uygun olacaktır.

Engin KOÇ

Ulukartal Holding

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Doların Dolmasından Değil, Faizin Yükselmesinden Korkalı…

Yunanistan’ın Fransız kreditörlerin önerileri doğrultusunda, temerrüde düşme riskinin azalacağına dair oluşan iyimser hava, Euro Bölgesi MB Başkanı Trichet’nin açıklamaları ile...

Kapat