Engin Koç: Euro’da Satış Baskısı Kuvvetleniyor

Eur/Usd paritesinde 1.4550 seviyelerinin test edilmesinin ardından satış baskısının giderek kuvvetlendiğini görüyoruz. Şu sıralar 1.4460 desteğini test eden parite de yatırımcıların buradan alım yaparak 1.4400 seviyelerini stop koymaları ve kazanan pozisyonları 1.4530 direncine kadar taşımaları uygundur. Bu direncinde kırılması halinde alış baskısı kuvvetlenebilir ve parite orta vade de serbest çıkışa başlayabilir. Teknik görünüm dışında ekonomik verilerde pariteye ciddi etkisi olacak bir veri beklenmiyor.
 

GBP/USD

 
Gbp Usd paritesinde de Dolar’daki değerlenmeye bağlı olarak satıcılı bir seyir yaşandığını görüyoruz. Aşağıda 1.6010 desteğine kadar çekilen parite de bu seviyeler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Buradan yapılacak alımlara 1.5950 seviyeleri stop olarak girilebilecekken kazanan pozisyonlar 1.6090 direncine kadar taşınabilir. Herhangi bir yöne kopuş senaryosundan ziyade bu bantta alım satımlar kuvvetli senaryo olarak görülüyor.

 
USD/JPY
 

Usd/Jpy paritesinde yatay seyir sürerken Avrupa borsalarının açılışına doğru bir miktar değerlenme izliyoruz. Genel olarak dünyadaki Dolar talebinden etkilenen parite kritik 81.20 direncine doğru hareketini sürdürüyor. Bu direncin kırılması halinde alış baskısı giderek kuvvetlenebilir. Bu parite de işlem yapacak oyuncular 81.20 direncinin kırılmasının ardından alım yaparak  stoplarını 80.90 seviyesinin altına koyabilir ve kazanan pozisyonlarını 82.00 seviyesine kadar  taşımayı deneyebilir.

 
USD/TRY
  

Usd/Try paritesinde yine Dolar’daki değerlenmeye bağlı olarak bir miktar yükseliş izlense de iç piyasadaki veriler belirleyici olabilir. Özellikle Moddy’s tarafından yapılan açıklamanın etkilerinin sürmesi halinde parite de satışlar izlemek mümkün. Diğer taraftan parite üzerinde halen Yunanistandaki durum belirleyici faktör. Yunanistan’ın durumuna ilişkin gelecek haberler paritenin genel seyrini belirleyebilir.
  

PETROL
 

Enerji fiyatlarında ciddi bir hareket beklenmezken. Tanaka’nın petrolün varilinni 100 Dolar’ın altında kalması gerektiği ve bu doğrultu da müdahale yapabilecekleri vurgusu önümüzdeki dönemler de fiyatların bu seviyelerde yatay seyretmesine neden olabilir. Yukarı da 95.00 seviyesi geçilmediği sürece satış baskısının oluşabileceği petrolde bu seviyelerden satış yaparak 95.50 seviyesi stop olarak kullanılabilir.

 

ALTIN

 
Altında satış ana trendinin bir miktar yavaşladığını görüyoruz. Aşağıda 1482 desteği bu trend için kritik seviye. Altında işlem yapmak isteyenler bu destekten alış yaparak 1455 seviyelerine stop koyabilir ve kazanan pozisyonları 1500 seviyelerine kadar taşıyabilir. Uzun vade de 1500 seviyelerinin altında kalınması halinde ise satış baskısı altına hakim olabilir.

Engin KOÇ

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bir Günde 406 Milyon Lira Yok Oldu

Fenerbahçe hisselerinin günlük kaybı yüzde 20′ye yaklaşırken, Trabzonspor hisseleri yüzde 7,56 Beşiktaş hisseleri ise yüzde 6,73 değer kaybetti.    İstanbul...

Kapat