Engin Koç: Bugün Euro Alınabilir…

EUR/USD
 

EUR/USD paritesi 1.4441 seviyesine kadar yükselmesine rağmen 1.4500 direncini test edemeden, gelen kar satışlarıyla değer kaybetmeye başladı. Son dönemde Yunanistan’ın iflas etme riskinin gündemi işgal etmeye başlamasıyla birlikte sert satışlar görülen paritede, Yunanistan’ın durumuyla ilgili oluşan iyimser havanın etkisiyle 1.4500 seviyesindeki önemli direncin test edilmesi bekleniyordu. Bu sabah itibarıyla 1.4300 seviyesindeki desteğin hemen üzerinden işlem gören paritenin gün içinde 1.4400 seviyesine doğru yükselmesini bekliyoruz. Bu nedenle bugün için alış yönünde pozisyonlar açılması ve 1.4465 seviyesine kar al emri girilmesi uygun olabilir. Bu pozisyon için stop seviyesi 1.4260’da blulunuyor.  GBP/USDGBP/USD paritesinde dün başlayan düşüş hareketi bugünkü asya seansı boyunca da devam etti. Bu sabah itibarıyla, dün görülen en düşük seviyenin de altında hareket eden parite, 1.6000 seviyesindeki önemli desteği bugün kırabilir. Bugün için satış yönünde pozisyon açılmasının uygun olabileceğini düşünüyoruz. Bu pozisyon için kar al seviyesi 1.5810’da bulunuyor. Bu pozisyon için stop seviyesi 1.61.55’de bulunuyor.
 

USD/JPY
 

USD/JPY paritesinde 79.90-80.00 seviyelerinde taban yaptıkdan sonra, toparlanma hareketine yavaş da olsa stabil bir şekilde devam ediyor. Paritenin 80.80  seviyesini test etmesini bekliyoruz. 80.80 seviyesi paritedeki toparlanmanın yükseliş trendine dönüşebilmesi için oldukça önemli bir direnç. Bu seviyenin güçlü bir şekilde kırılması halinde 82.00 seviyesine doğru bir yükseliş trendi tetiklenebilir.  Bugün için USD/JPY paritesinde alış yönünde pozisyon açılmasını tavsiye ediyoruz. Bu pozisyon için 81.35 seviyesine kar al emri ve 79.90 seviyesine de stop emri girilmesinin uygun olacağını düşünüyoruz.

 
USD/TRY
 

Geçtiğimiz günlerde 1.6000 seviyesini kırmasının ardından hızlı bir yükseliş yaparak 1.6250 seviyesini de USD/TRY paritesi, bu sabah itibarıyla 1.6250 seviyesinin hemen altından işlem görüyor. Geçtiğimiz haftalarda da bu seviyelere kadar yükselmesine rağmen, tutunamayarak tekrar 1.6000 seviyesine gerileyen parite, cari açık konusundaki endişelerin artmasıyla 1.6200-1.6500 aralığında tutunabilir. Parite 1.6200 seviyesine doğru geri çekildiğinde alım yapılabilir. Bu pozisyon için kar alma seviyesi olarak 1.6395, stop seviyesi olaarak 1.6145 olarak girilmesi uygun olabilir

 

PETROL
 

Son haftalara damgasını vuran Yunanistan’daki borç krizi en fazla petrol fiyatlarını etkiledi. Yunanistan’ın durumunun petrole olan talebin düşüreceği beklentisiyle petrol fiyatları oldukça sert düşüşlere neden oldu. Dünkü bültenimizde de belirttiğimiz gibi petrolde aşırı satım olduğu düşüncesiyle yatırımcılar alış yönünde pozisyon almayı tercih ediyor.  Bugün için petrolde alış yapılmasını ve 95.40 seviyesine kar al emri girilmesini tavsiye ediyoruz. Bu pozisyon için stop seviyesi 93.55’de bulunuyor.
 

ALTIN
 

Altın fiyatları son günlerde görülen düzeltme hareketinin ardından tekrar toparlanmaya başlamıştı. Altındaki bu toparlanmanın devam etmesini bekliyoruz. Bugün direnç seviyelerinin test edildiğini görebiliriz. Direnç seviyelerinin kırılması halinde yeni bir yükseliş hareketinin başlamasını bekliyoruz. Bugün için alış yönünde pozisyonlar açılarak 1550 ve 1556 seviyelerine kar al emri girilmesinin uygun olacağını düşünüyoruz. Bu pozisyonlar için stop seviyesi olarak 1541.00 girilebilir.
 

Engin KOÇ

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
PİYASALARA YARGI ŞOKU: BDP TBMM’ni Boykot Edebilir

YSK’nın Hatip Dicle’nin milletvekilliğini düşürme kararı, BDP’yi karıştırdı.  Bugün de KCK, Ergenekon ve Balyoz sanğı milletvekilleri için karar alınacak.  Piyasalar...

Kapat