Enflasyon, TCMB’nin Elini Zayıflatmaz

Morgan Stanley’e göre TÜİK’in Çarşamba günü açıklayacağı Temmuz ayı  enflasyon verilerinin TCMB’nin elini zayıflatması muhtemel görünmüyor.
 

Ağustos ayında TÜFE’nin bir önceki aya göre yüzde 0.1 düşüş  göstereceğini ve 12 aylık enflasyonun yüzdea 6.6 olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini ifade eden Morgan Stanley, TCMB’nin çekirdek enflasyonun önümüzdeki aylarda yükseleceği beklentisini sürekli  olarak dile getirdiği ortamda enflasyon verisinin TCMB’nin elini  zayıflatmayacağına inandıklarını vurguladı.
 

2011 yıl sonunda enflasyonun yüzde 7.4 olan piyasa beklentisinin  altında yüzde 7.0 seviyesinde olacağı beklentisini koruduklarını ifade eden Morgan Stanley, TL’deki değer kaybının enflasyona etkisinin  sınırlı olacağını öngördüklerini de belirtti.

 
Morgan Stanley, TCMB’nin yıl sonuna kadar faizleri değiştirmeyeceğini ve ilk faiz artırımının 2012 ilk çeyrekte olacağını öngördükleri ancak bu tahminlere yönelik riskin aşağı yönlü olduuğunu da vurguladı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Domino Etkisi Devam Ediyor… Sıradaki İsrail mi ?

Ülke çapında başta Tel Aviv, Kudüs, Hayfa, Ber Şeva, Aşdod, Nasıra olmak üzere 11 değişik kentte eş zamanlı düzenlenen ve...

Kapat