Enerji Devleri Rusya’dan Kaçıyor

 

BP’den sonra Chevron da Ruslar’la işbirliği yapmama kararı aldı.  Doğal gazda Gazprom, petrolde ise kamu şirketi Rosneft’in yabancı yatırımcı haklarını hiçe sayan tutumları sonunda, Rusya artık enerjide yatırım yapacak büyük şirket bulamıyor. Bankalar da aynı nedenlerle Rusya’dan çıkmaya başladı. 

Ülkede büyük miktarda dışa sermaye transferi olduğu için, Rusya’nın doğrudan yabancı yatırımlara çok ihtiyacı var.  Ayrıca yüksek teknoloji de ancak bu yolla ekonomiye girebiliyor.  Ama Putin ve Medvedev yabancı kuruluşların haklarını korumayı ihmal ettiği gibi, taraflı bir yargı, ve her an değişen vergi mevuzatı da Rusya’da iş yapmayı Rus ruletine çevirdi.

ABD’nin dev enerji şirketlerinden Chevron, Karadeniz’in Rusya sınırları arasında yer alan derin sularında başlatmayı planladığı petrol arama ve çıkarma projesinden vazgeçti. Projenin toplam maliyetinin 1 milyar dolar seviyesinde olduğu belirtildi.

ABD’li devin yatırımından vazgeçme kararı alması, Moskova’nın kontrolündeki Rosneft şirketinin yabancı şirketlerle işbirliği yapıp, ülkenin uluslar arası enerji piyasasındaki duruşunu güçlendirme çalışmalarına büyük bir engel oldu.

Chevron, tam da İngiliz petrol devi BP’nin Rosneft ile Kutup’ta yapacağı işbirliğinden vazgeçmesinden sonra böyle bir karar aldı.

Rosneft CEO’su Eduard Khudainatov, gazetecilere yaptığı açıklamada, devlet kontrolündeki şirketin Chevron’un, yaklaşık altı milyar varil petrol potansiyeline sahip olduğu belirtilen bölgedeki projesinden vazgeçtiğini söyledi.

Khudainatov, her iki şirketin jeologlarının araştırma yapılacak alanın büyüklüğü konusunda uzlaşamadıklarını ve her iki şirketin de derin sularla birbiriyle çalışma isteğini devam ettirdiğini belirtti.

Chevron sözcüsü de şirketin Rosneft ile yakın ilişki içinde olmayı devam ettirtmek istediğini belirtti.

SEÇİN’E BÜYÜK DARBE

Son dönemde hem BP hem de Chevron’un projelerinden vazgeçmesi, Rusya’nın enerji alanındaki tek yetkili ismi olarak kabul edilen İgor Seçin’in Rosneft’i küresel bir enerji oyuncusu olma yolundaki çalışmalarına büyük darbe indirdi. Seçin, yakın bir zamana kadar şirketin yönetim kurulu başkanlığını yürütüyordu.

Geçen yıl açıklanan Shatsky Ridge anlaşması, Rusya’nın son zamanlarda yabancı büyük petrol şirketleriyle yakınlaşma çalışmalarının başlangıcı olarak kabul ediliyordu. Rosneft’in Chevron ile işbirliğine gitmesi aynı zamanda, Rusya’nın kendi rezervlerini batının yardımı ve uzmanlığı olmadan çıkaramayacağının bir işareti olarak da kabul ediliyordu.

Kaynak:  Hürriyet

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Borsalarda Korkutan Panik

Hafta ortasında toparlanma çabasına girişen borsalar, İkinci Dip paniği ile yeniden satışa geçti.  AB’de borç kriz kaygıları hortlarken, Çin’den gelen...

Kapat