Endeksler (Cem Şengezer)

Düşüş  döngüsü hızlanabilir

Ağustos ayı ilk haftasında gerçekleşen kırılımın etkisi devam ediyor. IMKB zayıf ataklarla 50 günlük ortalamasını yakalamayı hedeflemiş olsa da yataya yakın seyirden kurtulamadı. Buna karşılık Dow Jones bize göre daha az kırılım yaşarken, ortalamasına yaklaşma çabaları daha sık görüldü. Tempo açısından bakarsak, zayıf kalmaya devam ediyoruz.  DJI/XU100 üzerinden ifade edebiliriz: son durumda oran 0.21 seviyesindedir ve 6-8 hafta döneminde 0.23 üzerine çıkmasını bekliyoruz.

Refereans olarak aldığımız 50 haftalık ortalama bizim tarafta düşüş eğilimine girdi ve devam ettiriyor. Son 4 haftada bu ortalamadan aşırı sapmasonra  tepki çıkışı başlamış olsa da geçici olduğu düşünebiliriz çünkü her yükseliş isteğinde önceki haftalara göre daha düşük tempo görülüyor.   Son 50 haftayı artan ölçüde dalgalandıran bu durumun etkisi azalmadıkça dönüş izi beklemek zor olacaktır.

Her iki endeks de 50 haftalık ortalamasından %15  sapma gösterdikten sonra düşmüştür. Ancak bizim belirsizliğimiz  daha fazladır: %15in üzerine 6 puan daha koymuş durumdayız.  Dolayısıyle sapmamızı aşırılığa götürdük. Yine de bu aşırılık ‘normal’ olarak algılanılıyor ve alışılıyor.

Hatırlayalım: şubat son döneminde  50 haftalık  ortalaması altına inerek tepki gören ve hızla ortalamasının üstüne çıkan endeks heyecanlandırmıştı. Sebebini matematik hesaba dayalı olarak açıklamaya çalıştık: tuzak   ihtimali vardı. Ortalamayı aşağı bükme hareketi devam edecektir. Durulmaya istikrara ihtiyaç vardır. Bu istikrar da 40.000 altını  görerek gelebilir.

Orta vadede iki endeks arası performans farkının  devam etmesini bekliyoruz, yani performans olarak giderek geri kalacak olan IMKB endeksi olacaktır. Bu durum Dow Jones’daki düşüşlerin bittiği anlamına gelmemektedir. Dow Jones tarafında, sonbahara girerken yükseliş trendinin nispeten güçlendiğini göreceğiz.

IMKB 100 tarafında izlenen bozulma (negatif sapma) henüz aşırı seviyeye yaklaştığı  için, nisan yazısında belirttiğimiz türden dönüş beklemeye yaklaştık ama istikrar gerekiyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Radikal: Kur Farkı İMKB’de Karları Kötü Vurdu

Global resesyon ve borç krizi endişeleri ile birlikte risk iştahında yaşanan azalmanın etkisiyle döviz kurlarındaki yükselişin şirketlere faturası ağır oldu....

Kapat