Endeksler (Cem Şengezer)

Kayıplarımızın devam etmesi gerektiği şeklinde ilgili son yazıyı bitirmiştik. Yetmeyecekti ve ekledik: Dow Jones ile fark açılmalıydı. İki koşul da sağlanıyor ve devam edecektir. Aradaki negatif performans farkı artmaya devam edecektir. Sebebini grafik sevenler için belirtebiliriz: son 50 haftanın en dalgalı dönemini yaşıyoruz. Bu etki azalmadıkça da dönüş izi beklenmemelidir.

Referans olarak aldığımız 50 haftalık ortalama bizde düşüş yönlü haftaların etkisini taşımaya devam ediyor. Dow Jones tarafında ise yükselmeye devam eden haftalarla başlamaktadır. Bunun sonucu olarak, oluşan dalgalanmalar ortalamayı aşağı çekecek istikrarsızlığı bizde daha fazla arttırmaktadır.

Her iki endeks de 50 haftalık ortalamasından %15  sapma gösterdikten sonra düşmüştür. Ancak bizim günahımız daha fazladır: %15in üzerine 6 puan daha koyduk. Dolayısyle sapmamızı aşırılığa götürdük. Bedelini ödüyoruz ve ödemeye de devam edeceğiz. Son durumda ortalamadan %18 aşağıda olsak da dalgalı ortamın sonucu olarak ‘normal’ algılanmalıdır.

Hatırlayalım: şubat son döneminde  ortalaması altına inerek tepki gören ve hızla ortalamasının üstüne çıkan endeks heyecanlandırmıştı. Sebebini matematik hesaba dayalı olarak açıklamaya çalıştık: bize göre bu bir tuzaktı. Son durumda ortalamanın %21 altına yaklaşıyor. Geçen hafta belirttiğimiz, ortalamayı aşağı bükme hareketi devam edecektir. Yine hızlı hareketler içindeyiz, yine istikrara ihtiyaç var. Bu istikrar da 45.000 altını  görerek gelebilir. Böylece ortalamadan aşırı sapma gerçekleşirken, düşüşler bu seviyelerde duracak olursa istikrar gelecektir.

Orta vadede iki endeks arası performans farkının  devam etmesini bekliyoruz, yani performans olarak giderek geri kalacak olan IMKB endeksi olacaktır. Bu durum Dow Jones’daki düşüşlerin bittiği anlamına gelmemektedir. Dow Jones tarafında, sonbahara girerken yükseliş trendinin nispeten güçlendiğini göreceğiz.

IMKB 100 tarafında izlenen bozulma (negatif sapma) henüz aşırı seviyeye yaklaştığı  için, nisan yazısında belirttiğimiz türden dönüş beklemeye yaklaştık ama istikrar gerekiyor. Net dönüş için gevşemenin biraz daha devam etmesi, performans olarak Dow Jones’a göre geri kalması  gerektiğini tekrar hatırlatalım.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex; 19 Ağustos 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Haftanın açılış gününden itibaren yükselişlerini gördüğümüz EUR/USD paritesi dün sabah Avrupa borsalarının açılışından itibaren yaşattığı satıcılı eğilimine akşam...

Kapat