Endeksler (Cem Şengezer)

IMKB tarafında dönüş için biraz daha gevşeme gerektiğini geçen hafta belirtmiştik. Bunula birlikte Dow Jones performansına göre de geri kalmalıydı. Her ne kadar IMKB düşüşü devam etmişse de DJI ile getiri makası aleyhine açılmadığı için daha sert düşüş beklememiz gerekir. Orta vadede de bu durumun devam etmesini bekliyoruz, yani performans olarak giderek geri kalacak olan IMKB endeksi olacaktır.

Son 3 haftada60.000 altını görmeye başladık ve bu durum dalgalanmayı arttıran unsur oldu.  Daha düşük seviyeleri beklemeyi gerektiren işaret artan dalgalanmadan gelmektedir.  Tersi olarak da, dalgalanmalar azaldıkça düşüşlerin önü kesilecektir. Düşüşlerin sona ermesine yönelik ilk işaretleri ağustos sonunda alacağımızı belirtmiştik. Birkaç haftadır bu durumu tekrarlayabiliyoruz çünkü matematik hesap bunu gerektiriyor.

Orta vade için izlediğimiz 50 haftalık ortalama yükselmeye devam ediyor. Bu 50 haftanın içindeki 2011 haftalarında önemli dalgalanmalar yaşadık ve yaşıyoruz. Prim devam ederken (ortalama yükselirken ) dalgalanmanın artması çelişkidir ve ortalamayı bükecek (yataya çekecek) hamleleri gelecekte getirecektir. Ağustos sonunu beklerken, ortalamadaki bükülmeyi de izlemekte fayda vardır. Yükseliş için gerek şartlardan birisi olarak değerlendirilebilir.

Dow Jones tarafındaki düzeltmeler her ne kadar “keskin” gibi görünse de, IMKB ile kıyaslandığında istikrarlı seyrini korumaktadır: 50 haftalık ortalaması yükselirken, eylül 2010′dan beri üzerinde seyrini korumaktadır.  Ortalamadan aşırı sapmalar (%12 gibi) düzeltme getirse de tekrar yükseliş görebiliyoruz. Biz de olduğu gibi Dow Jones tarafında, sonbahara girerken yükseliş trendinin güçlendiğini göreceğiz.

IMKB 100 tarafında izlenen bozulma (negatif sapma) henüz aşırı seviyeye yaklaştığı  için, nisan yazısında belirttiğimiz türden dönüş beklemeye yaklaştık. Net dönüş için gevşemenin biraz daha devam etmesi, performans olarak Dow Jones’a göre geri kalması  beklenmelidir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
5 Ağustos 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ EUR/USD paritesi 1,4367 seviyelerine kadar yükselişini gösterdi ve 1,4370 direnç seviyesinden geri dönerek 200 günlük hareketli ortalama seviyesi...

Kapat