Endeksler (Cem Şengezer)

Dow Jones ve IMKB100 kıyaslaması yaparken algılar üzerinden belirtmeye devam ediyoruz. Bizde “pahalı” halen geçerliydi, sebebini de ortalamalara ve dalgalanmalara bakarak belirttik. Bunun da sonuçlarını almaya devam ediyoruz zaten: geçen hafta 59.500, bu hafta 58.500 görüldü ? Sırada daha düşükler olabilir mi? Cevabı yine hareketlerin şekli verecektir.  Dalgalanmalar azaldıkça düşüşlerin önü kesilecektir. Orta vade için izlediğimiz 50 haftalık ortalama yükselmeye devam ediyor,  buna karşılık 2011  yılında haftalık bazda önemli dalgalanmalar görüldü. Her iki eylemi bir arada görmek çelişkidir ve primlerin erimesi anlamına gelmektedir (diğer piyasarlarda olduğu gibi). İstikrarı düşüren bu durumun gereği olarak prim kaybının görülmesi gereklidir. Bunun için de endeks tarafında halen düşüş beklemekteyiz.  Endeksteki düşüşün devam edeceğini varsayarsak olası bir istikrar artışını ağustos sonunda görebiliriz. Bunun da matematiksel sebebi vardır:  50 haftalık ortalamadan negatif sapma gösteren  ilk değerler hesaplardan sonbahar yaklaşırken çıkacaktır.  Negatif sapmanın azalması da dalgalanmanın azalması veya istikrarın artması demek olacaktır.

Dow Jones tarafındaki düzeltmeler her ne kadar “keskin” gibi görünse de, IMKB ile kıyaslandığında istikrarlı seyrini korumaktadır: 50 haftalık ortalaması yükselirken, eylül 2010′dan beri üzerinde seyrini korumaktadır.  Ortalamadan aşırı sapmalar (%12 gibi) düzeltme getirse de tekrar yükseliş görebiliyoruz. Biz de olduğu gibi Dow Jones tarafında, sonbahara girerken yükseliş trendinin güçlendiğini göreceğiz.

IMKB 100 tarafında izlenen bozulma (negatif sapma) henüz aşırı seviyeye yaklaştığı  için, nisan yazısında belirttiğimiz türden dönüş beklemeye yaklaştık. Net dönüş için gevşemenin biraz daha devam etmesi, performans olarak Dow Jones’a göre geri kalması  beklenmelidir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
29 Temmuz 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ ABD’nin borçlanma sınırını yükseltme tartışmalarını Çin’deki resmi haber ajansı Xinhua’da yer alan 2 makaleyle eleştiren Çin, dünyanın en...

Kapat