Endeksler (Cem Şengezer)

Dow Jones ile ayrışmaya devam ediyoruz, geçen hafta belirttiğimiz sebepler geçerliliğini korumaktadır. Gelişmeleri matematiksel açıdan değerlendirirken dalgalanmaların şeklini önemsiyoruz. Dalgalanmaları 50 haftalık ortalamaya göre orta vadede tarif ediyoruz. Dow Jones bu ortalamasına göre negatif sapma gösterdiği haftaları azaltırken, IMKB 100 arttırmaktadır. Dalgalanma üzerinden değerlendirmeyi devam ettireceğiz ve geçen haftalardaki değerlendirmeyi destekleyeceğiz.

Ek olarak da belirtebiliriz: IMKB100 tarafında 50 haftalık ortalama halen yükseliyor, bir başka deyişle, endeksde dalgalanmalar artmışken yükselen ortalama “istirarsız ortamda pahalı” algısını pekiştirmektedir. Düşüş için bir başka sayısal gerekçe olarak bunu belirtebiliriz.

Ağustos 2010 haftalarının hesaplardan çıkmasıyla endeks istikrar kazanacaktır. Buna rağmen yeterli değildir çünkü 2011 haftalarındaki dalgalanma geçmişe göre  daha fazladır.  IMKB 100 tarafında izlenen bozulma (negatif sapma) henüz aşırı seviyede olmadığı için nisan yazısında belirttiğimiz türden dönüş beklemiyor olmamız gerekir. Dönüş için gevşemenin biraz daha devam etmesi, performans olarak dışarıya göre geri kalması  beklenmelidir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
22 Temmuz 2011 Forex PiyasasıSabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Euro Bölgesi devlet ve hükümet başkanları, borç sorunu yaşayan Yunanistan'a yardım etmek ve sorunun bölgeye yayılarak istikrarsızlık yaratmasını...

Kapat