Endeksler (Cem Şengezer)

Ayrışma devam ediyor

Dow Jones ile IMKB100 arası getiri farkı aleyhimize açılmaya devam ediyor ve beklentimize yaklaşıyor.  Bu durumun  sebebini dalgalanmalara bakarak görebiliriz.  Uzun dönem için izlediğimiz 50 haftalık ortalamada,  istikrar bozan haftalar Dow  Jones tarafında hesaplardan çıkarken iyileşmeye götürüyor. Bizde ise artarak bozulmaya götürüyor.

Son 1 yılda , 50 haftalık ortalamasından daha az negatif sapma gösteren Dow Jones olmaya devam ediyor. IMKB tarafında ise 50 haftalık ortalama üzerine çıkma çabaları devam ediyor. Endeks için görüşümüz negatif kalmaya devam ediyor, üzerindeki baskı azalmamıştır.

Daha yakın geçmişe bakalım: 6 haftalık ortalamayı izleyelim. Önceki yazıyla kıyaslanabilecek şekilde devam edelim. Son 12 haftada, 6 haftalık ortalaması altında daha fazla süre alan IMKB 100 olmuştur (kıyas).  Son 3 haftada toparlanıyor görünse de performans olarak geri kalmaya devam etmektedir.

IMKB 100 tarafında izlenen bozulma (negatif sapma) henüz aşırı seviyede olmadığı için nisan yazısında belirttiğimiz türden dönüş beklemiyor olmamız gerekir. Dönüş için gevşemenin biraz daha devam etmesi, performans olarak geri kalması  beklenmelidir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları Geriledi

ABD’de işsizlik maaşına başvuranların sayısı, geçen hafta 14 bin kişi azalarak 418 bine geriledi. Ekonomistler, işsizlik maaşı başvurularının geçen hafta 420...

Kapat