Endeksler (Cem Şengezer)

Yılbaşına göre Dow Jones  ile IMKB 100 arası fark bir  haftada 1 puan azalmış olsa da (9 puana düştü) negatif ayrışma korunuyor.  Getiri farkının 15 puana gitmesini bekliyoruz.  Her iki endeks arasındaki en temel fark haftalık davranışlardan gelmektedir: son 12 haftalık hareketlerde 6 haftalık ortalamasını daha fazla zedeleyen XU100 olmuştur. Bu dönemde IMKB kırılımları nispeten daha sert olmuştur.

Son 50 haftaya bakınca,  dönem ortalamasına göre daha az negatif sapma gösteren yine Dow Jones olmuştur. Geçen haftaya göre belirtirsek: 50 haftanın sadece 4-5 haftasında ortalaması altında kalarak belirgin negatif sapma göstermiştir Bu dönemin hesaplardan çıkmasıyla, yükselişe destek veren ortalama üzerindeki baskı da azalmış olacaktır. Sonucunda ise  halen yükselmekte olan seyir hızlanabilecektir.

IMKB tarafında ise 2011 yılında 50 haftalık ortalamada negatif sapmalar artmıştır. Ortalama yükselirken görülen bu durum dalgalanmanın artması anlamına gelmektedir. Bu da pek çok göstergenin değerini bozmaktadır. İzlenen negatif sapma henüz aşırı seviyede olmadığı için nisan yazısında belirttiğimiz türden dönüş beklemememiz gerekir. Negatif sapma için gevşemenin devam etmesi beklenmelidir.

 

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
1 Temmuz 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Almanya´nın en büyük bankaları ve sigortacılar ile hükümet Yunan borcunun döndürülmesi konusunda bir anlaşmaya vardılar. Konuya yakın kaynakların...

Kapat