En İyi “Döviz Tahmincileri”nin Dolar Beklentileri

Dolar Güçlenir

Son altı ay içerisinde Avro karşısında zayıflayan Dolar’ın yılın ikinci yarısında nasıl bir seyir izleyeceği ekonomi dünyasında en çok konuşulan konular arasında. Birçok ekonomiciye yöneltilen sorularda farklı farklı cevaplar alınsa da genele bakıldığında ekonomicilerde Dolar yükselecek görüşü hakim.

Schneider firmasının piyasa baş analisti Stephen Gallo: “ Dolar Avro karşısında 1.50$’dan daha yükseğe zayıflayacak kadar kötü durumda değil ve bu yılın sonuna doğru 1.40$ seviyesine kadar toparlanmasını bekliyorum. “ dedi.

HSBC Holdings Plc. döviz stratejileri yöneticisi Paul Mackel: “ Dolar’ın daha fazla zayıflaması zor görünüyor. Avrupa bölgesi krizi kesinlikle doların zayıflama hızını yavaşlattı. Dolar halen dünyanın muhafaza ettiği para birimi ve bir süre sonra geri geliş yapacaktır. “ yorumunda bulundu.

Commonwealth Bank of Avustralya baş döviz stratejisti ve uluslararası ekonomi şefi Richard Grace: “ Bizim uluslararası ekonomi seneryomuzun merkezinde ABD Doları’nın dipten bir zıplama yapması var. “ dedi.

Dolar’da Durum Olumsuz

Tüm bu olumlu görüşlere rağmen ABD’den gelen karşık veriler halen yatırımcıların kafasını karıştırıyor. ABD’de düşürülemeyen işsizlik seviyesi büyük bir endişe kaynağı ve yılın ikinci yarısında ABD ekonomisinin nasıl bir görünüm içinde olacağı da belirsiz.

Bank of Nova Scotia döviz stratejisi başkanı Camilla Sutton: “ Önümüzdeki altı ay için Dolar üzerine bir hikaye kurmak gerçekten çok zor. Çünkü güvenilir bir mali plan olmadığı zaman dolar güçlenmeye başlıyor. “ yorumunda bulundu.

Dolara olumsuz bakan ekonomicilerin sayısı da azımsanamayacak kadar çok. Bu ekonomicilerden biri de  ikinci sıradaki en doğru tahminlerde bulunan firma olan Societe Generale SA döviz araştırmaları başkanı Kit Juckes: “ Ben dolara olumsuz bakıyorum. ABD kendi ekonomik durumuna çözüm olarak doların zayıf olmasını görüyor; çünkü işsizlik halen istenen seviyenin üstünde ve Fed faizleri bir müddet daha düşük tutmaya devam edecek. “

En Güvenli Yatırım

En doğru tahminlerde bulunan üçüncü şirket olan Wells Fargo döviz stratejisi başkanı Nick Bennenbroek: ” En güvenli yatırım yen karşısında dolar elde tutmak. Piyasalar, faiz oranlarının geleceğinde herhangi bir değişme gördükleri an, bu durum doların daha da yükselmesi için yeterli olacaktır. Bu yükselmenin 4. çeyreğin sonu ile gerçekleşmesini bekliyoruz. “ yorumunda bulunarak yatırımcılara yeni bir yatırım önerisi sundu.

Altıncı sırada en iyi öngörüye sahip Sydney’deki National Australia Bank Ltd.’nin döviz stratejisti John Kyriakopoulos, Amerikan ekonomisinin daha da zayıflamayacağını ya da daha geniş manada, FED’in bir başka ekonomiyi destekleme programının olmadığını belirtti. Ayrıca Kyriakopoulos, Amerikan dolarında başka bir büyük düşüş öngörmediklerini söyledi.

 

Ekonomi Haber Yorum

Semih Şengölge

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İtalya bütçe konusunda düzenleme yapmalı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya'nın devlet bütçesinin düzeltilmesi konusunda düzenlemeler yapması gerektiğini söyledi

Kapat