En Büyük İkinci Doğalgaz Yatağı Türkmenistan’da Mı?

Doğalgaz zengini Türkmenistan’da Güney   Yolöten-Osman doğalgaz yatağının dünyanın en büyük ikinci doğalgaz yatağı   olabileceği açıklandı.

 
Hazar Denizi kıyısındaki Avaza bölgesinde devam eden ”Türkmenistan Gaz   Kongresinde” konuşan İngiliz Gaffney Cline şirketi Orta Asya direktörü Peter   Holding, Güney Yolöten-Osman yatağının araştırmalar sonucu dünyanın büyük ikinci  doğalgaz yatağı olabileceğini söyledi.
 

Gaffney Cline şirketi, 2008 yılında bölgede araştırmalarda bulunan   bağımsız araştırma kuruluşu Gaffney Cline şirketi, söz konusu bölgenin 14 trilyon   metre küp doğalgaz rezervi ile dünyanın 4. büyük doğalgaz yatağı olduğunu   açıklamıştı.
 

Bölgede araştırmalarını sürdüren şirket, yeni elde edilen bulgularla bu   miktarın 20 trilyon metre küpü bulabileceğini, bu miktarın da Güney Yolöten-Osman   yatağını Katar’daki Kuzey Yatağından sonra dünyanın ikinci büyük doğalgaz yatağı   yapabileceğini açıkladı. Resmi sonuçları önümüzdeki ay açıklanacak araştırma   raporuna göre, yatak Büyük Britanya’nın 350 yıllık, Avrupa’nın ise 50 yıldan   fazla doğalgaz ihtiyacını karşılayabilecek.

  
Peter Holding, Güney Yolöten-Osman yatağının Rusya ve Çin’in yanısıra    Avrupa’ya da kolaylıkla gaz tedarik edebileceğini belirtti.
 

24 trilyon doğalgaz rezervi bulunduğu tahmin edilen Türkmenistan’ın söz   konusu araştırma sonucu dünya enerji piyasasında ayrı bir önem kazanması   bekleniyor.
 

Rusya, İran ve Çin’e doğalgaz ihraç eden Türkmenistan, Türkmen   doğalgazını Afganistan ve Pakistan üzerinden Hindistan’a kadar ulaştıracak TAPI   projesini hayata geçirmek için de uğraş veriyor. Öte yandan, Türkmen hükümeti   Nabucco projesine de gaz tedarik etmeye hazır olduğunu da çeşitli platformlarda   dile getirdi.
 

70-80 milyar metreküp dolayında doğalgaz üretimi bulunan Türkmenistan, bu   miktarı 2030 yılına kadar ise 250 milyar metreküpe ulaştırmayı hedefliyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
26 Mayıs Forex Piyasası Analizleri

EUR/USD ANALİZ EUR/USD paritesi 2 gündür belirli seviyeler arasında sakinliğini korumakta ve bu durum piyasadaki alıcı ve satıcıları sabırsızlaştırmaktaydı. Dün...

Kapat