Emtiaların da Tadı Yok

Emtialar, iflasın eşiğindeki Yunanistan etkisi ve kriz sonrası ısınan ekonomileri soğutma düşünceleri ışığında değer kaybı yaşamaya devam ediyor. Bu değer kaybında ise son 4 gündür düşüş eğilimde olan bakır- son 3 ayda %6.34 gerileme- ve son 5 günde %4.34′lük düşüş kaydeden ham petrol başı çekiyor.

24 emtiadan oluşan Standard & Poor’s GSCI Endeksi bugün Londra saatiyle 13.10’da %1.2 gerileyerek 661.35’ı gördü. Geçen hafta bu endeks %4.7 değer kaybı yaşamıştı. Ben Westmore, National Australia Bankası Maden ve Enerji Analisti: “Avrupa borç krizi piyasayı yönlendiren en büyük olay olmaya devam ediyor. Finansal kriz dönemlerinde ham petrol fiyatlarına ne olduğuna baktığımızda, fiyatların ne kadar değiştiğini görebiliriz. Küresel ekonomide şu an bu tarz bir ekonomik gösterge var.” dedi.

Commodity 1 Month Change 12 Month Change Year to Date Change
Commodity Metals Price Index -4.25 % 20.55 % -2.45 %
Crude Oil (petroleum), Price index -6.95 % 43.24 % 16.83 %

Bank of America Merrill Lynch’in haziran raporunda ise yatırımcıların elindeki portföylerinden emtia ve hisse senedi kalemlerini çıkardıkları, nakit para ve tahvile yöneldikleri belirtildi.

IMF 17 Haziran’da yaptığı açıklamada Amerika’nın bu yıl %2,5 seviyesinde ekonomik büyüme yakalayacağını bekliyor. Bu yılın nisan ayındaki beklentilerin %2.8 altında. Dünya’da ortalama ekonomik büyüme ise nisan beklentisi olan  %8.7’nin aksine sadece %4.3.

Ham petrol temmuz teslimat fiyatı yaklaşık %2 azalarak New York Merchantile Exchange’de 91.14’ten işlem görüyor.  Ortadoğu’daki çalkantılarla artan petrol fiyatı, Japonya depremiyle gerilemişti. Haziranın ilk haftasında OPEC(Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) ülkelerinin fiyat belirlemede anlaşmazlığa düşmesi bir yandan fiyatların düşebilecek olduğunun göstergesi. Nijerya ve Cezayir artırılmasını savunurken, i İran ile Venezuela, Ekvator,   Irak ve Angola artışa ihtiyaç olmadığını düşünüyor. Petrol pahalılaştıkça ekonomik büyümenin yavaşlayacağı düşüncesi, büyüme yavaşlayınca petrole olan talep azalır yönünde de çalışıyor.

Bakır ağustos teslimat fiyatı %0.7 düşüşle 4.0710’ten işlem görüyor.  Azalan büyüme beklentileri ekseninde bakırın fiyatının artması tamamen stoklardaki spekülasyonlara bağlı. Avrupa ve Amerika’da ham madde tüketimi yavaşlıyor. En büyük tüketici konumundaki Çin ise ısınan ekonomisine çare aramak derdinde. Standard & Poor’s tarafından 3 Haziran’da yayınlanan raporunu hatırlamak gerekirse bakırın $1.50’lara düşebileceği öngörülüyordu. 2011 ilk çeyreğinde bakır ithalatı en büyük ikinci tüketici konumundaki Amerika’da geçen yılın ilk çeyreğine göre %20 düşmüştü.

 

Türkiye’de bugün altın ve petrol sırasıyla %0.06 ve %0.51 değer kazandı ama yokluktan değer kazandı. IMKB ilk 100 %1.15 kayıpta, komşu batıyor zira avronun ne olacağı yatırımcıları korkutuyor, IMKB’de yabancı payı 62’lere geriledi. Amerika’dan iyi haberler gelmiyor, FED faiz artırmam 2. çeyreğin sonuna kadar diyor. Türkiye’de yatırımcı, bu durumda klasik yönteme başvurur: altın alır, ta ki yeterince uç noktalarda seyreden altın fiyatı büyük oyuncuların satış trendine geçmesiyle tepe taklak olana kadar.

M. Alp Ertekin

Ekonomi Haber Yorum

 

 

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Morgan Stanley: Dolar Yatayda Seyredecek

Morgan Stanley’nin Avrupa yatırım stratejileri başkanı Ian Stannard telefonda Bloomberg’e verdiği röportajda Morgan Stanley’nin dolar beklentilerini açıkladı.  Stannard: “ Asya...

Kapat