Emtialar (Cem Şengezer)

ALTIN (iç piyasa):  talep dışarıya göre daha fazla

Her ne kadar dış piyasa fiyatları izleniyor olsa da, talep faktörünün fiyatları daha kuvvetli destekleyeceğini düşünmekteyiz. Dış piyasa analizinin benzerini tekrarlamadan beklenti seviyelerini belirtebiliriz. Hedefler gram altın üzerinden belirtilmiştir. Cumhuriyet altını da aynı performansı gösterecektir.

kısa vade direnç:120 – 125,  destek: 97 – 99  (2011 zirve beklentisi: 140  – 150)

ALTIN (dış piyasa): düzeltmeler fırsat oluyor

Son 1 haftada beklentimizin biraz ötesinde kalmış olsa da alımlar tekrarlanıyor. Eylül ayında yavaşlayacak olsa da ekim ayıyla birlikte yükselişin hızlanmasını bekleyebiliriz. Elbetteki ekim ve sonrasındaki gelişmeler ana trendin bozulmadan ilerlemesini sağlamaktadır. Ekim – Aralık dönemindeki fiyat gelişimleri 2012 tamamı için de fikir verecektir (her ne kadar uzun vadeli beklentimiz 4000 $ üstü olsa da). Sonuç olarak her düşüş alım fırsatı olarak tanımlanmaya devam edecektir. Bu arada 2011 zirve hedefini üzerinde ufak oynamalar yapabiliriz.

Grafik üzerinden izlemek isteyenler için belirtebiliriz: 6 haftalık ortalamanın 1743 $ üstüne yavaş seyirde yükseleceği  şekilde düzeltmeler beklenebilir. Ortalama hesabını yaparken haftalık yüksek, düşük ve kapanış üzerinden ölçü almak hareketleri yumuşatacaktır.

Orta vade için izlediğimiz 50 haftalık ortalamadan da aşırı sapma görmeye devam ediyoruz. Düzeltmeyi destekleyen önemli faktörlerdendir. Uzun vadeye destek olacak istikrar artışlarını görmeye devam ettikçe hedefleri sonbahar döneminde de revize edebileceğiz. Elli  haftalık ortalama 1465 $ seviyesinden geçmektedir. Bu ortalamayı oluşturan ilk değerler eylül 2010 haftalarından gelmektedir. O dönem fiyatlar 1250 $ seviyesine yaklaşırken sonbahar 2010da 1350 $ geçilmişti. Bir başka deyişle 50 haftalık ortalamaya yaklaşarak dalgalanmayı azaltmaktadır. Her zaman tekrar ederiz: azalan dalgalanma istikrar demektir. Artan istikrarsa prim olarak sonucu oluşturmaktadır.

kısa vade direnç:1890 – 1910,  destek:1750– 1760  (2011 zirve beklentisi: 2050 $ – 2100$)


 

BRENT: yükseliş dönemindeyiz

Matematik hesaplar gereği beklediğimiz sonbahar hareketi başladı. Eylül ayının ilk yarısında gelişimin yavaş ve ekim ayıyla birlikte hızlanmasını bekleyebiliriz. Süre belirtmek zor olsa da 10 haftayı aşmayacak yükseliş dönemi beklenebilir. Hareketin ağustos ortasında başladığını belirtelim. Sert düşüş sonrası “ucuz” algısı oluşmuştu.  Kısa vadede 6 haftalık ortalamadan pozitif sapma gözle izlenebilecek şekilde “aşırı durum” alana dek devam etmesi beklenebilir.

Orta vade için izlediğimiz 50 haftalık ortalamaya temas etmesiyle destek görüntüsü de kuvvetlenmiş oldu.  Son 50 haftanın dalgalanmaları nispeten daha fazla olduğu için  yükselişe katılım daha geç başlamaktadır. O yüzdendirki her hafta birbirine yakın direnç seviyelerini tekrarlayarak  yükseliş isteğinin kırılmadığına işaret edilmektedir. Altın için izlediğimiz beklenti modelinin benzerini takip etmekteyiz. Dalgalanmaları azaltacak haftalara girilen eylül ayındayız. Bir başka deyişle: bir sonraki yükseliş döngüsü daha kuvvetli beklenebilir.  Daha önemli  beklentimiz ise 150 $ üstündedir,  bu seviyeye revizyon gerekebilir.

kısa vade direnç:125 – 120,  destek: 105– 108

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ham Petrol Fiyatları Gerilemeye Devam Ediyor

Ham petrol fiyatlarının gerilemesi devam ediyor. ABD’nin ekonomiyi desteklemek için yeni hamleler yapacağı sinyalleri ve petrole olan talebin düştüğü spekülasyonları...

Kapat