Emtialar (Cem Şengezer)

ALTIN: aşırı hareketler törpülenecektir

Bahar dönemi rekorları sonrası, yazdönemi de rekorla geçiyor.  Düşüşler de geçmişe göre zayıf kalıyor, geçen haftaki bu değerlendirmeyi uzatabiliriz. Bundan sonra da benzer durumu bekleyebiliriz. Dalgalanmalar azalmaya devam ettikçe her düşüş yeni alım fırsatları getirecektir. Bu durum uzun vadeye destek vermeye devam edecektir.  Uzun vade için görüntü giderek sağlamlaşıyor. Orta vade için izlediğimiz  50 haftalık dönem içinde son 6 haftalık dönemlerdeki dalgalanmalara bakarak düşüş ve yükselişleri tarif etmeye devam ediyoruz.  Beklenti direnç bandı biraz aşılmış olsa da son günlerde fiyatlar tekrar bu seviye altına düşmüştür. Yeni destekler alım için takip edilebilecektir. Son altı haftanın ortalamasından aşırı sapma görülen haftadayız ve tekrar ortalamaya dönüş ile seyir normalleşebilir.Düşüşlerin ana  trendi bozması beklenmemelidir.

kısa vade direnç:1615 – 1605,  destek:1550– 1560

BRENT: seyir yükselişe yarıyor

Geçen haftaki düşünceyi tekrarlayabiliriz: seyir 1 ay sonra hızlanabilir.  Altın tarafındaki tahmin modelimizi petrol için de koruyabiliriz.  Dalgalanmalar azaldıkça seyir yükselişe yarayacaktır. Altından farklı olarak, son 50 haftanın dalgalanmaları nispeten daha fazla olduğu için  yükselişe katılım daha geç başlamaktadır. Bu etkinin hesaplardan çıkmasıyla yükseliş hızlanacaktır.  Bunun için de 3-4 haftalık dönem gerekmektedir.  Bir başka deyişle: bir sonraki yükseliş döngüsü daha kuvvetli beklenebilir.  Daha önemli  beklentimiz ise 150 $ üstündedir,  bu seviyeye revizyon gerekebilir.

kısa vade direnç:130 – 125,  destek:105 – 110

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
21 Temmuz 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, borç krizinin yayılmasını önlemeye yönelik adımlar için bugün yapılacak...

Kapat