Emtialar (Cem Şengezer)

ALTIN: primli seyire ara verilebilir
Altın hareketli kalmaya devam ediyor ve bu dönemde yukarı seyir de bitmemiş görünüyor. Genel olarak, geçmişte dalgalanma azaldıkça gelecekte yukarı seyir daha belirgin olmaktadır. Benzer şekilde tersi de doğrudur. Son 50 haftaya bakmaya devam ediyoruz: haziran 2010 – ağustos 2010 dönemine düşen bu dönemin ilk haftalarında altında 100 $ civarı gevşeme olmuştu. Bu gevşeme haftalara yayılarak gerçekleştiği için kırılım etkisi az olmuştur. Dalgalanma etkisi azdır. Bu dönemin hesaplardan çıkmasıyla altında yükseliş hızlanabilecektir. Son dönemdeki primi göz önüne alırsak, gevşeme 6 haftalık ortalamaya yaklaşan gevşeme bekleyebiliriz.

kısa vade direnç:1545 – 1555,  destek:1515 – 1505

BRENT:  kayıpları telafi dönemi
Nisan ayı zirvesinden kopan petrolde, düşüş dönemi bitmek üzere olabilir. Son 6 haftanın ortalaması altına düşmesiyle toparlanma başladı ve devam ediyor. Son 50 hafta içinse, dalgalanmanın azaldığını belirtebiliriz. Yine basit bir matematik hesapla belirtirsek: haziran 2010 – temmuz 2010 haftalarını kapsayan dönem 50 haftanın ilk değerlerini oluşturmaktadır ve kayıplar bu dönemde ihmal edilebilir düzeyde az olduğu için dalgalanmayı arttıran bir etkisi yoktur, tersine azaltan etkisi vardır. Bu etki, o dönem ilerleyen haftalarda da devam etmektedir. Bu pozitif katkıdan dolayı,  sonbahara girerken zirveler bekleyebiliriz.

kısa vade direnç:130 – 125,  destek:105 – 110

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Üretici: Ucuz Gıda Bitti!

HAVA şartlarının bu yıl bir türlü normal seyretmmesi, beklenen yağmurların yağmaması, geç yağması veya çok yağması bakliyat üretimini olumsuz etkiledi....

Kapat