Emtia Piyasası Baskı Altında

Salı günü altın ilk işlem saatinde, önceki günden devrolan ayı piyasasının etkisinde kalarak sert şekilde düşüş yaşadı. En düşük 1527 dolar/ons’u kaydetmesinin ardından tepki alımları ile 1540-1550 dolar/ons bandına yerleşen sarı maden, öldürülen El-Kaide lideri Bin Ladin’in yarattığı risk iştahı ile geri plana ittiği emtia piyasasının yörüngesinde kaldı.
 

Euro/dolar paritesi ilerleyen saatlerde günün en yüksek seviyesi olan 1.4890’a kadar tırmanırken, seans sonuna doğru dolar lehine işlem görerek önceki günün kapanışı olan 1.4825’ten kapandı. Altın paritenin sert şekildeki düşüşünden etkilenerek bandın altına geri çekildi. Gün sonunda 1536 dolar/ons’ta dengelenen altın yüzde 0.6 kayba uğradı. Gümüş’te kan kaybını sürerken 41.56 dolar/ons’ta durarak yüzde 5 daha değer kaybedince; iki günlük kayıp yüzde 13’ü bulmuş oldu. ABD borsalarında yatırımcılar, bir sonraki mali çeyrekte, şirket gelirlerindeki artışın sürdürülebilirliği konusunda endişeye düşerek satışa yöneldiler.

 
Bugün itibariyle, Almanya’dan PMI hizmet endeksi, Euro Bölgesi’nden PMI hizmet endeksi, perakende satışlar, ABD’de işten çıkarmalar, ISM imalat dışı endeks ve haftalık ham petrol stok raporu. İstanbul Altın Borsası’nda Salı günü 252 kg altın 1313 kg gümüş işlemi gerçekleşti. Fiyatlar erozyona uğrarken altın günün en düşük seviyesi olan 1535 dolar/ons’tan günü bitirdi. İşlemlerin 159 kg’ı T0, 93 kg’ı T1 vadelere gerçekleşti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Alpari Türkiye: Euroda Satışlar Sürecek

Parite dünkü yorumumuzda da belirtiğimiz yatay seyrini devam ediyor. 1.4880 direnci ile 1.4770 desteği arasında sıkışmış durumda olan parite kıracağı...

Kapat