Emtia Fonları Kan Kaybediyor

Barclays’in küresel araştırmasına göre, Mayıs ayında emtialara yatırım yapan exchange traded funds (ETF’den) rekor para kaçışı gözlendi.  ETF’ler daha çok küçük yatırımcıların emtia pazarlarında pozisyon alması için kullanılıyor.

Barclay’se göre, Mayıs ayında gözlenen toplam 3.8 milyar dolar itfa 2005’den bu yana en büyük montan.  Emtia fiyatlarında yaşanan değer kaybı ile birlikte ETF’da toplam varlık değeri anılan ayda 11.7 milyar dolar gerileyerek 185 milyara düştü.  Gümüşten çıkışlar toplamın yarısını teşkil ederken altın 900 milyon dolar kan kaybetti, ama analistler altın pazarında kurumsal yatırımcıların telaş içinde olmadığını öne sürüyor.  Ayrıca, kurumsal yatırımcıların  emtia pozisyonlarını hedge etmek için kullandıkları SWAP’da da çözülme 4 milyar dolar oldu. Emtia grupları arasında sadece enerjiye dayalı menkullerde küçük bir net giriş gözlendi.  

Barclays’a göre bu tür sert çıkşlar emtia fiyatlarında dönüm noktasına işaret etmiyor, çünkü de geçmişte de sık sık gözlendi. Yatırımclıar küresel büyüme görünmünden endişelendiklerinde ETF’den kaçıyor.  Benzer bir hareket 2009 yılında da yaşanmış; ardından fiyatlar yine toparlamıştı.  Barclay’s analistleri küresel büyüme fundamentallerinin bu sefer de üstün çıkacağını, ve kısa bir duraksamadan sonra emtia fiyatlarının yeniden toparlanacağını öne sürüyor.

İY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
4 Temmuz 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Yunanistan Parlamentosu’nun kemer sıkma programları ve 5 yıllık reform paketini onaylamasının ardından, Euro Bölgesi Maliye Bakanları da 12...

Kapat