Emekli Vekile Zamma ‘Vicdan’ Vetosu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, emekli milletvekili maaşlarına katmerli zam yapılmasını öngören düzenlemeyi “Kamu vicdanında rahatsızlığa yol açtığı” gerekçesiyle kısmen veto etti.Gül’ün veto ettiği 16’ncı madde, emekli milletvekili maaşlarındaki hesaplama yöntemindeki yüzde 42’lik oranın, 31 Aralık 2020’ye kadar yüzde 60 olarak uygulanmasıyla emekli vekil maaşı 7 bin 750 liraya yükselecekti.Kamuoyundan yükselen tepkinin yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gül’e yasayı veto etmesi için mektup yazarken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de veto halinde yeni düzenlemeye katkı yapacaklarını açıklamıştı. Gül, dün de TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i Köşk’e çağırarak bilgi aldı. Kamuoyu tepkisini, muhalefetin tavrını, partiler arası uzlaşmanın olmamasını dikkate alan Gül, dün akşam yasayı kısmen veto etti.
 

Eşit maaşa vize

 
Düzenleme, emekli milletvekili maaşlarını eşitleyerek, yaş ve prim gün sayısı koşullarını sağlamak ve iki yıl milletvekilliği yapmış olmak kaydıyla, Cumhurbaşkanına bağlanacak yaşlılık aylığının yüzde 42’si oranında emekli maaşı bağlanmasını öngörüyordu. Bununla emekli vekil maaşı yaklaşık 5 bin 600 liraya yükseliyor. Bu hükmün üzerinde partilerin uzlaşması bulunduğundan Gül, bu hükmü veto etmedi.

 
Vicdani rahatsızlık
 

Gül, veto gerekçesini şöyle açıkladı: “Çerçeve 16’ncı madde ile 5510 sayılı Kanuna eklenmesi öngörülen geçici 38’inci maddenin birinci fıkrasında, 43’üncü maddede yapılan değişiklikle TBMM üyeleri ve dışarıdan bakanlık görevlerinde bulunanlara veya bu görevleri herhangi bir sebeple sona erenlere ödenecek emekli aylığının belirlenmesine esas yüzde 42’lik oranın 31/12/2020’ye kadar yüzde 60 olarak uygulanacağının hükme bağlanmasının gerekçesi anlaşılamamıştır. Yasama organının söz konusu oranların belirlenmesi konusunda takdir yetkisi bulunmakla birlikte, emekli aylığının belirlenmesine esas olan oranın 8 yıllık bir süre için yüksek oranda artırılarak uygulanmasının kamu vicdanında da rahatsızlığa yol açtığı görülmektedir. Bu sebeple, incelenen Kanunun çerçeve 16’ncı maddesinin yeniden değerlendirilmesinde yarar görülmektedir.”

 
Yasanın yılbaşı sonrasında Meclis’te yeniden görüşülmesi ve veto edilen hükmün yasadan çıkartılması bekleniyor.

 
Çelik: Meclis hassasiyeti dikkate alır
 

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, emekli milletvekili maaşlarını düzenleyen yasanın aynen Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ne gönderilip gönderilmeyeceğine ilişkin soruya, “Zannetmiyorum” yanıtını verdi. Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan MYK’nın ardından açıklama yapan Çelik, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda ortaya koyduğu hassasiyetler, tabii bu TBMM’nin vereceği bir karardır. Ama öyle zannediyorum ki göz önünde bulundurulacaktır” diye konuştu.  (Hürriyet)

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
WSJ: Euro Direnç Kaybediyor

TSI 07:00’da Asya’da Euro/dolar 1.2943’de tutunmaya çalışıyor. Bloomberg’e göre, eğer Euro/dolar bu seveyede kapanırsa, Euro 2001 yılından bu yana ilk...

Kapat